Share

نمایندگان مجلس طرح یک فوریتی ممنوعیت خروج مسئولان نظام از کشور را ارائه داده‌اند که بر اساس آن مسئولان دوتابعیتی یا مسئولانی که فرزندان‌شان خارج از کشور هستند در اولویت قرار می‌گیرند.

مجلس شورای اسلامی

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس شورای اسلامی، سه‌شنبه ۴ آذر از تهیه طرح یک فوریتی ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام پس از اتمام مسئولیت از کشور تا سپری شدن مراحل قانونی خبر داد.

این طرح در هفته گذشته با ۴۲ امضا به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد و به‌گفته رشیدی کوچی هدف از آن «صیانت و حفاظت از بیت‌المال مسلمین و جایگاه مدیران» است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس همچنین گفت:

«اولویت در طرح ممنوعیت خروج مسئولان و مدیران نظام، مسئولان دو‌تابعیتی و یا مسئولانی است که فرزندان‌شان خارج از کشور هستند.»

این طرح شش ماده و دو تبصره دارد و شامل مدیران و مقام‌های ارشد نظام که اموال خود را ثبت کرده‌اند می‌شود.

براساس این طرح، خروج مدیران نظام از کشور پس از پایان مسئولیت‌شان تا سه سال منوط به مجوزهای نهاد قضائی، نظارتی و امنیتی است.

رشیدی کوچی درباره دلیل تعیین سه سال ممنوع‌الخروجی در این طرح گفت:

«برخی آقایان که مسئولیت دارند اقامت برخی کشورها را اخذ می‌کنند بدون این‌که کسی چیزی از این موضع بداند. برای مثال یک نیروی نظامی زمانی که اخراج و بازنشسته می‌شود تا سه سال حق خروج از کشور را ندارد مگر با اجازه مجموعه حفاظت اطلاعات، و این به علت حساسیت شغل این افراد است.»

رشیدی کوچی پیش‌بینی کرد که این طرح «رأی خوبی» در مجلس به‌دست آورد.

در سال‌های گذشته برخی از مسئولان در پی اختلاس‌های مالی توانسته‌اند از کشور فرار کنند و در خارج ساکن شوند.

همچنین در سال‌های اخیر بسیاری از مسئولان نظام تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند. این تحریم‌ها مانع از سفر آن‌ها می‌شود و دارایی‌های آن‌ها را مسدود می‌کند. مسئولان جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند تحریم‌ها تأثیری بر زندگی آن‌ها ندارد و آن‌ها اندوخته‌ای در خارج از کشور ندارند.

بیشتر بخوانید:

Share