Share

قرار است افی ایتان، یک ژنرال و سیاستمدار راستگرای افراطی در اسرائیل مدیریت بنیاد «ید وشم» موزه یادبود هولوکاست را به عهده بگیرد. عده‌ای از تاریخدانان و بازماندگان هولوکاست در سراسر جهان به این انتصاب اعتراض کردند.

بنیاد «ید وشم» موزه یادبود هولوکاست در اورشلیم (عکس شاتر استاک)

به گزارش خبرگزاری آلمان گروهی از تاریخدانان و بازماندگان هولوکاست با امضای بیانیه‌ای اعلام کردند که افی ایتان، ژنرال و سیاستمدار ۶۸ ساله راستگرای افراطی از نظر سیاسی و علمی صلاحیت به عهده گرفتن مدیریت بنیاد «ید وشم» را ندارد.

هانو لووی، مدیر موزه یادمان‌های یهودی در هوهنمس اتریش اعلام کرد که تاکنون ۷۵۰ پژوهشگر تاریخ و کارکنان موزه‌های یهودی این بیانیه را امضاء کرده‌اند. در این بیانیه گفته شده که بنیاد «ید وشم» فقط یادمان قربانیان هولوکاست نیست، بلکه قصد دارد با یهودی‌ستیزی و نژادپرستی و تبعیض به یک شکل مقابله کند. اکنون این خطر وجود دارد که این وظیفه مهم به یک راستگرای افراطی که هیچ تخصصی هم در تاریخ یهودیت ندارد سپرده شود.

ایتام ریاست حزب راستگرای ملی مذهبی «مفدال» را به عهده داشت. شبکه یک تلویزیون آلمان گزارش داده بود که ایتام از عرب‌های اسرائیلی به عنوان «غده سرطانی» یاد کرده است. او که نماینده پارلمان اسرائیل (کنست) هم بود در یکی از جلسات پارلمان در مجادله لفظی با نمایندگان عرب خواهان اخراج آنان از اسرائیل و بازگرداندن آن‌ها به نوار غزه شد. ایتام خواهان بیرون کردن فلسطینی‌ها از کرانه باختری و از حامیان سرسخت شهرک‌سازی‌های یهودی‌نشین در اراضی فلسطینی است.

بنیاد «ید وشم» در شهر اورشلیم روی «تپه یادبود» بنا شده و شامل چندین موزه هولوکاست، نمایشگاه، ستون یادبود، تندیس‌ها و سنگ‌های یادبود قربانیان هولوکاست است. بنیاد «ید وشم» در پی قانونی که در سال ۱۹۵۳ توسط کنست (پارلمان اسرائیل) به تصویب رسید، در سمت غربی تپه هرتسل که آرامگاه ملی اسرائیل است، برپا شد. این بنیاد غیر سیاسی است و برای خود یک تعهد اخلاقی و یک التزام تاریخی قائل است.  

دولت نتانیاهو از ایتان حمایت می‌کند. به گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان بسیاری از صاحب‌نظران اسرائیلی گمان می‌کنند که نتانیاهو با حمایت از ایتان در پی جلب آرای راستگرایان افراطی است.  

بیشتر بخوانید:

Share