Share

حجت کاظم‌نژاد، یک زندانی در زندان مرکزی ارومیه اعتراض به پرونده‌سازی دست به خودسوزی زد. هرچند گارد زندان ابتدا برای خاموش‌کردن آتش دخالت کرد، پس از آن حجت کاظم‌نژاد را زیر باد کتک گرفت. در پی این اتفاق دیگر زندانیان دست به اعتراض و شورش زدند.

زندان مرکزی ارومیه ــ عکس: آرشیو

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، خودسوزی حجت کاظم‌نژاد صبح چهارشنبه ۵ آذر رخ داد و پس از آزار بدنی او به دست نگهبان‌ها، ده‌ها هم‌بند او در خوابگاه ۱ـ۲ زندان مرکزی ارومیه دست به اعتراض زدند و با گارد ویژه درگیر شدند.

یک منبع آگاه به شبکه حقوق بشر کردستان گفته که در پی اعتراض‌ها، آتش‌سوزی گسترده در خوابگاه ۱ـ۲، محل حبس ۷۰۰ زندانی غالباً متهم به جرایم مربوط به مخدر و قتل، رخ داده و گاز اشک‌آور به داخل بند شلیک شده است. همچنین به گفته او، تلفن‌های زندان قطع و «نیروهای گارد ویژه در بام بندهای مختلف زندان مستقر شده‌اند».

حجت کاظم‌نژاد بارها به بلاتکلیفی‌اش اعتراض کرده است. به گفته منبع شبکه حقوق بشر کردستان، «از حدود ۲۵ روز پیش با وجود پایان محکومیت یک ساله حجب کاظم‌نژاد، مسئولین زندان به بهانه تشکیل پرونده جدید در زندان از آزادی وی خودداری می‌کنند. این زندانی هفته گذشته با دوختن لب خود دست به اعتصاب غذا زده بود که با قول مساعدت مسئولان زندان پس از چند روز به اعتصاب خود پایان داده بود.»

وب‌سایت هرانا وابسته به فعالان حقوق بشر در ایران نیز خودسوزی کاظمی‌نژاد را تأیید کرده و گزارش داده که پای او دچار سوختگی شده است.

به گزارش هرانا، دادگاه در پاسخ به پیگیری‌های این زندانی ۳۳ ساله و خانواده‌اش مدعی شده پرونده او گم شده است.


بیشتر بخوانید:

Share