Share

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اعلام کرد که تعداد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در تهران مجدداً افزایش یافته است. ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت یادآوری کرد که مقابله با ویروس کرونا «از بیمارستان نمی‌گذرد» بلکه به «تغییر رفتار اجتماعی مردم» بستگی دارد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری: بیمارستان پر است (عکس: آرشیو)

پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری پنجشنبه  ۶ آذر در مصاحبه با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) درباره تأثیر دو هفته‌ای تعطیلی مشاغل گروه دو و سه بر همه‌گیری ویروس کرونا گفت:

«بخشی از محدودیت‌ها که از نیمه‌شب به بعد اعمال می‌شود و دیگر مغازه‌ای باز نیست تا باعث ایجاد تجمع شود، بسیار خوب و مفید است. اما محدودیت‌هایی که در طول روز وجود دارد، برخوردهای اجتماعی مردم، ترافیک و حجم ماشین‌ها در خیابان نشان می‌دهد که نتوانستند، شرکت‌های خصوصی را برای همراهی با اجرای این محدودیت‌ها مجاب کنند.»

طبرسی در ادامه این مصاحبه از افزایش مجدد مبتلایان به کووید-۱۹ خبر داد:

«کماکان بیمارستان پر است، چند روزی خلوت‌تر شده بود، اما امروز دوباره شلوغ شده است و معلوم نیست که واقعاً به چه صورت این وضعیت ادامه پیدا کند. هنوز نیروی جدید پرستاری به بیمارستان تزریق نشده و وضعیت وخیم است، همه باید رعایت کنند و به هم کمک کنند تا به یک مرحله‌ی مناسب از این بیماری برسیم.»

مقابله با کرونا از عهده بیمارستان‌ها برنمی‌آید

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت نیز در نشست خبری پنجشنبه ۶ آذر خود یادآوری کرد که مقابله با ویروس کرونا «از بیمارستان نمی‌گذرد» بلکه به تغییر رفتار اجتماعی مردم بستگی دارد:

«رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اعمال قانون بسیار خوب است ولی باید تداوم یابد تا شاهد تأثیرگذاری آن در جامعه باشیم. در برخی از حوزه‌ها باید نظارت بیشتری صورت گیرد مثلاً عروسی و مراسم ختم را می‌توانیم در صورت برگزاری با چند صدنفر مقابله کنیم ولی اگر چند نفر با هم جمع شوند قابل کنترل نیست.»

بر اساس اعلام سخنگوی بهداشت با وجود تعطیلی مشاغل گروه دو و سه در سراسر ایران، در شبانه‌روز گذشته ۱۳ هزار و ۸۴۳ نفر به کووید-۱۹ مبتلا شدند و ۴۶۹ نفر از مبتلایان هم جان خود را از دست دادند. آمارهای روزانه وزارت بهداشت بر اساس تست پی سی آر اعلام می‌شود. شمار مبتلایان بسیار بیشتر و در اغلب مواقع دو تا سه برابر آمار رسمی است. حریرچی در ادامه نشست خبری خود گفت:

«اگر ما ۴۰ درصد مرگ و میر را کاهش دهیم تازه به عدد ۲۸۰ تا ۳۰۰ مورد می‌رسیم که باز رقم بزرگی است و امیدواریم با استمرار در تغییر رفتار مردم، نتایج بهتری در این زمینه حاصل شود.»

بر اساس آمار وزارت بهداشت ۲۶ استان ایران همچنان در وضعیت قرمز و چهار استان ایران هم در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند. روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت در نشست خبری خود اعلام کرد که بحران مرغ به عنوان نمودی از بحران معیشت به بحران همه‌گیری کرونا در ایران دامن زده است. مردم برای تهیه مرغ با قیمت دولتی در مراکز پخش در مبدان‌های سبزی و تره‌بار تجمع می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

Share