Share

خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی نوشته است که یکی از فرماندهان شبه‌نظامیان حشد الشعبی مورد حمایت ایران که تحت تحریم آمریکا نیز قرار دارد، برای آموزش‌های نظامی به مصر اعزام می‌شود تا در ارتش عراق به‌عنوان یک فرمانده ارشد فعالیت کند.

گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی در عراق براساس الگوی سازمان بسیج در ایران تشکیل شده است. (عکس از آرشیو)

رویترز پنج‌شنبه ۲۶ نوامبر / ۶ آذر اعلام کرد که به سندی از وزارت دفاع عراق دست یافته است که براساس آن حسین فالح عزیز اللامی معروف به ابوزینب اللامی برای یک دوره یک ساله آموزشی که ویژه مقام‌های ارشد نظامی عراق است، تابستان آینده به مصر اعزام خواهد شد. یک منبع نزدیک به اللامی نیز اعزام او به مصر را تأیید کرده است.

یک مقام امنیتی مصری به رویترز گفته است که اللامی از ماه اکتبر گذشته در مصر بوده است.

نام ابوزینب اللامی در فهرست مقام‌های ارشد نظامی عراق برای اعزام به مصر با درجه ژنرالی ذکر شده است.

گفته می‌شود گروه حشد الشعبی که از سوی ایران حمایت می‌شود در سرکوب اعتراضات مردم عراق در سال ۲۰۱۹ نقش اساسی داشته و آمریکا در دسامبر همان سال ابوزینب اللامی، قیس خزعلی، دبیرکل عصائب اهل حق از جریان‌های اصلی حشد الشعبی، و برادرش لیث خزعلی را به اتهام نقض حقوق بشر و ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی تحریم کرد.

حشد الشعبی یا «بسیج مردمی» عراق از حدود ۴۰ گروه تشکیل شده است که اکثر آن‌ها شیعی و وابسته به جمهوری اسلامی هستند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در آن زمان در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه‌های تحت فرماندهی این سه نفر «به سوی تظاهرات‌کنندگان شلیک کرده و ده‌ها غیرنظامی را کشته‌اند». گروه حشد الشعبی هرگونه دخالت در تیراندازی به سوی مردم را رد کرده است.

رویترز تبدیل ابوزینب اللامی به یکی از مقام‌های ارشد ارتش را یکی از جسورانه‌ترین اقداماتی خوانده است که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در مقابله با نفود شبه‌نظامیان شیعه تحت حمایت ایران انجام می‌دهد. کاظمی روابط نزدیکی با آمریکا دارد و از روز نخست مبارزه با اقدامات بی‌ثبات‌کننده گروه‌های شبه‌نظامی را در دستور کار خود قرار داده است.

یک مقام امنیتی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با جذب فرماندهان سابق گروه‌های شبه‌نظامی می‌خواهد نفوذ ایران در کشورش را کاهش دهد. این مقام امنیتی گفت:

«برنامه این است که رهبران حشد الشعبی را که کاملاً به ایران وفادار نیستند بیاوریم و آن‌ها را از طریق این آموزش نظامی برای مسئولیت‌های درون ارتش و دستگاه‌های امنیتی آماده کنیم.»

به‌گفته این منبع آگاه «به اللامی پس از پایان دوره آموزش، یک سمت بالا اعطا می‌شود».

با این حال منتقدان این اقدام را خطرناک می دانند. آن‌ها معتقدند با ارتقای رهبران شبه‌نظامیان در سطوح بالای ارتش نفوذ ایران نیز بیش‌تر می‌شود.

مصطفی الکاظمی اصلاحات در بخش امنیت را با تمرکز بر تغییر پست‌های ارشد امنیتی در اولویت قرار داده است. با این حال ایالات متحده و مقام‌های عراقی می گویند که شبه‌نظامیان همچنان به مقابله با نیروهای باقی مانده آمریکایی مستقر در عراق ادامه می‌دهند. برخی از گروه‌های شبه‌نظامی کمتر شناخته‌شده گفته‌اند که پشت حملات موشکی به سفارت آمریکا در بغداد قرار دارند.

حشد الشعبی به‌طور رسمی به نخست‌وزیر گزارش می‌دهد اما جناح‌های اصلی آن نزدیک به ایران هستند.

شیخ علی الاسدی یکی از رهبران گروه شبه‌نظامی «جنبش مقاومت اسلامی نجباء» که همسو با ایران است گفت آموزش نظامی به ابوزینب اللامی نشانه قدرت حشد الشعبی است و موردی نیست که شبه‌نظامیان را تضعیف کند.

الاسدی به رویترز گفت:

«این اثبات موفقیت حشد الشعبی است. این‌که کسی از حشد الشعبی برای کار در ارتش برده می‌شود نشان‌دهنده آن است که این نیرو چقدر قدرت گرفته است.»

بیشتر بخوانید:

Share