Share

در ادامه واکنش‌ها به ترور محسن فخری‌زاده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی یکشنبه ۹ آذر دو فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را  با ۲۴۶ رای مثبت تصویب کردند. در این طرح بازسازی تاسیسات هسته‌ای، افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره اورانیوم غنی شده و همچنین کاهش سطح دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای پیش‌بینی شده است.

مجلس شورای اسلامی صبح یکشنبه ۹ آذر ابتدا در یک جلسه غیرعلنی ترور محسن فخری‌زاده را بررسی و به فاصله کوتاهی در جلسه علنی دو فوریت طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را تصویب کرد. پیش از این در سیزدهم آبان سال جاری یک فوریت این طرح در مجلس مطرح شده و به تصویب رسیده بود.
ترور محسن فخری‌زاده در آبسرد دماوند اما موجب تغییر نظر مجلس و تبدیل این طرح به دو فوریتی شد.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس جزئیات این طرح باید در ۴۸ ساعت آینده به مجلس ارائه شود.

باشگاه خبرنگاران جوان بعدازظهر یکشنبه جزئیات طرح ۹ ماده‌ای مجلس را منتشر کرد که براساس آن دولت به غنی‌سازی ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد و ذخیره آن در کشور موظف می‌شود.

در ماده دوم این طرح پیشنهادی نیز سازمان انرژی اتمی مکلف شده است: «ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور و مصرف معین حجم مذکور اورانیوم غنی سازی شده، اقدام کند».

ماده سوم نیز سازمان انرژی اتمی را مکلف کرده است که ظرف مدت سه ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره‌سازی مواد را با درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین IR-۲m آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی‌سازی و تحقیق و توسعه با ماشین‌های ۶-IR را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یک‌سال به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.

بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان ظرف مدت ۵ ماه، بهینه‌سازی و راه‌اندازی راکتور ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، و طراحی و ساخت یک راکتور آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید رادیو ایزوتوپ‌های بیمارستانی از دیگر مواردی است که در طرح پیشنهادی نمایندگان مجلس پیش‌بینی شده است.

ماده ۶ این طرح هم دولت را موظف کرده است ظرف دو ماه پس از تصویب این قانون «دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند».

ماده ۷ طرح اقدام فوری برای پایان تحریم‌ هم دولت را موظف کرده است سه ماه پس از تصویب این قانون اقدامات کشورهای اروپایی طرف برجام در زمینه بازگشت به اجرای تعهدات برجامی و رفع تحریم‌ها را گزارش کند و  چنانچه تا آن تاریخ روابط بانکی ایران در اروپا و و میزان خرید نفت آن‌ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، «اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف نماید».

ماده هشتم نیز دولت را به ارائه گزارش دقیق در باره رفع تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات گروه ۴+۱ مکلف کرده و « اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در جهت بازگشت به تعهدات» را برعهده مجلس شورای اسلامی گذاشته است.

آخرین ماده این طرح هم برای مقام‌های دولتی که از این قانون تخطی کنند را به نسبت امتناع یا ممانعت از سه ماه تا ۱۰ سال زندان بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی در نظر گرفته است.

این طرح دو فوریتی که صبح امروز فوریت آن در مجلس تصویب شد، قرار است در هفته جاری به رای گذاشته شود.

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس صبح امروز در توضیح این طرح گفت: در این طرح «یک مسیری برای تعطیل کردن تعهداتی که تاکنون اجرایی کرده‌ایم پیش بینی شده است».

هنوز مشخص نیست که نمایندگان مجلس به جزئیات این طرح رای مثبت بدهند. صبح امروز مالک شریعتی نیاسری، سخنگوی کمیسیون انرژی گفته بود که کمیسیون امنیت ملی جزئیات این طرح را بررسی می‌کند.

ذوالنوری هم با تائید بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: این کمیسیون «به صورت جدی و فوق‌العاده تشکیل جلسه می‌دهد».

به گفته او این طرح در هفته جاری در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت. مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه ۱۱ آذر تشکیل جلسه خواهد داد.

در پیوند با همین موضوع،علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، خواسته نمایندگان را «تجدیدنظر در اجرای پروتکل الحاقی» عنوان کرد.

ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس  نیز «توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی» را یکی از طرح‌های پیشنهاد شده از سوی نمایندگان عنوان کرد، اما گفت که این پیشنهاد برای بررسی در کمیسیون مطرح نشده است.

به گفته عمویی در پیش نویس اولیه طرح پیش بینی شده بود اگر طرف‌های اروپایی به تعهدات خود در فروش نفت و عادی شدن روابط بانکی ایران عمل نکنند، جمهوری اسلامی ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف می‌کند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم صبح امروز خروج از پروتکل الحاقی، اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قطع همکاری با آژانس و غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را چهار برنامه محوری مجلس در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده برشمرده بود. محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع  بعدازظهر جمعه ششم آذر در آبسرد دماوند ترور شد.

**این گزارش با اطلاعات تازه به روز شده و تیتر آن تغییر کرده است.

در همین زمینه:

Share