Share

شمار مبتلایان به ویروس کرونا و مرگ و میر بیماران کووید-۱۹ در آمار وزارت بهداشت کاهش پیدا کرد و به ترتیب به کمتر از ۱۳ هزارمورد ابتلا و ۴۰۰ مورد مرگ و میر در روز رسید. وزیر بهداشت هشدار داد این کاهش نباید به عادی انگاشتن شرایط شیوع کرونا در ایران منجر شود.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران یکشنبه ۹ آذر/۲۹ نوامبر از ابتلای قطعی ۱۲هزار و ۹۵۰ نفر دیگر به ویروس کرونا و مرگ ۳۸۹ بیمار کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. براساس گزارش سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در این مدت ۱۷۹۵ بیمار کووید-۱۹ بستری شده‌اند و ۵هزار و ۸۵۹ بیمار در وضعیت حاد، تحت مراقبت قرار دارند. براین اساس شمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۹۴۸هزار و ۷۴۹ نفر و شمار رسمی قربانیان به ۴۷ هزار و ۸۷۵ نفر رسیده است. آمارهای واقعی دست کم تا سه برابر آمارهای رسمی برآورد می‌شوند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز روز یکشنبه به کاهش نسبی آمار روزانه مرگ و میر بیماران کووید-۱۹ اشاره کرد و نسبت به «عادی انگاری» وضعیت شیوع کرونا هشدار داد. وزیر بهداشت گفت:

«امروز دومین روزی است که مرگ زیر ۴۰۰ نفر ناشی از این بیماری را (بعد از حدود یک ماه) در کشور تجربه می‌کنیم، گفت: از مردم تقاضا می‌کنیم این آمار را به فال عادی انگاری اوضاع نگیرند.»

با توجه به گزارش وزارت بهداشت در حال حاضر ۲۷ استان ایران از جمله استان تهران همچنان در وضعیت قرمز همه‌گیری ویروس کرونا قرار دارند.

کمیته اپیدمیولوژی «بیماری کرونا» وزارت بهداشت در آخرین گزارش خود از تحلیل استانی شیوع ویروس کرونا در هفته منتهی به ۷ آذر، اعلام کرد موارد ابتلا و مرگ و میر در ایران «بالا» ست و روند بیماری به‌رغم ثبات نسبی، حداقل در ۵ استان صعودی بوده و در برخی موارد پیک جدید بیمارای مشاهده شده است.  

در همین زمینه:

Share