Share

احمدامیرآبادی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۱۲ آذر در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس طی نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی قانون «اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها» را برای اجرا توسط دولت ابلاغ کرد.

صبح چهارشنبه ۱۲ آذر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۷۹ رای به اصلاحیه شورای نگهبان در طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» رای دادند. بازی زیرکانه ولی فقیه به عنوان «فرمانده هسته‌ای» بر مبنای طرح یک احتمال که مصرف انتخاباتی دارد.

شورای نگهبان ساعتی قبل از آن در اصلاحیه‌ای از مجلس خواسته بود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به دولت دو ماه فرصت دهد. پیش از آن دولت در مکاتبه با احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با استناد به اصل ۱۷۶ قانون اساسی کاهش تعهدات ایران در توافق هسته‌ای را فراقوه‌ای و از اختیارات شورای عالی امنیت ملی دانسته بود.

 ماده شش این قانون دولت جمهوری اسلامی ایران را موظف کرده است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای طرف توافق هسته‌ای در قبال ایران، عادی نشدن روابط بانکی، رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند ـ پروتکل الحاقی ـ را متوقف کند.

در این قانون برای حامیان «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) مجازات تعزیری درجات دو تا پنج که به معنای دو تا ۲۵ سال حبس است در نظر گرفته شده.

طرح یک احتمال: بازی زیرکانه «فرمانده هسته‌ای»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای دولت روحانی با انتشار پیامی در توییتر از یک «بازی زیرکانه» خبر داد و نوشت:

«طرح یک احتمال، بازی زیرکانه‌ای است. احتمال می‌دهند که بایدن در یک ماه اول کار خود بعضی گشایش‌های اقتصادی را ایجاد خواهد کرد. طبق طرح مجلس، دو ماه فرصت خواهیم داشت برای جلوگیری از تعلیق پروتکل الحاقی. فرضاً که اول دی قانون ابلاغ بشود تا اول اسفند فرصت هست یعنی یک ماه بعد از شروع دوران بایدن.»

آشنا در ادامه یادآوری کرد که به این ترتیب «گشایش‌های قطعی بایدن» را  «به نفع خودشان مصادره» خواهند کرد که «برای انتخابات ۱۴۰۰ هم مصرف خوبی خواهد داشت.»

چند ساعت قبل از آن «سعید لیلاز» عضو شورای مرکزی کارگزاران در مصاحبه‌ای یادآوری کرده بود که «فرمانده هسته‌ای همانا رهبر جمهوری اسلامی است.»

مجلس شورای اسلامی طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع به تصویب رساند.

محسن فخری‌زاده بعدازظهر جمعه ۶ آذر در آبسرد دماوند ترور شد.

بیشتر بخوانید:

Share