Share

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در یک ماه گذشته بر اثر حملات گروه طالبان ۱۳۴ غیرنظامی کشته شده‌اند. این آمار یک روز پس از آن اعلام می‌شود که هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان و طالبان بیانیه مشترکی درباره برقراری صلح پایدار در این کشور صادر کردند.

در یک ماه گذشته ۱۳۴ غیرنظامی در افغانستان کشته و ۳۴۲ تن دیگر زخمی شده‌اند. ـ عکس از آرشیو

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان پنج‌شنبه ۳ دسامبر / ۱۳ آذر در یک پیام ویدئویی اعلام کرد که در نتیجه حملات افراد گروه طالبان در بخش‌های مختلف کشور در یک ماه گذشته، ۱۳۴ غیرنظامی کشته و ۳۴۲ تن دیگر زخمی شده‌اند.

آرین گفت طالبان در یک ماه گذشته افزون بر حملات نظامی، ۱۶ حمله انتحاری و ۱۶۸ مورد انفجار مین انجام داده‌اند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان ادامه کشته و زخمی شدن غیرنظامیان توسط طالبان را «جنایت بزرگ و غیرقابل توجیه» خواند و افزود در جریان یک ماه گذشته نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نیز به حملات تهاجمی طالبان پاسخ داده‌اند که در نتیجه‌ این حملات تلفات سنگینی به این گروه وارد شده است. او اما آماری از تلفات نیروهای طالب ارائه نداد و طالبان نیز تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

بیانیه مشترک هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان و طالبان

وزارت کشور افغانستان در حالی آمار جدید تلفات غیرنظامیان را ارائه داده است که روز گذشته، چهارشنبه ۲ دسامبر / ۱۲ آذر هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ دولت افغانستان و گروه طالبان پس از آن‌که اعلام کردند چگونگی پیشبرد مذاکرات بین‌افغان نهایی شده و به‌زودی بحث روی دستور کار مذاکرات آغاز می‌شود، در بیانیه مشترکی تعهد خود به برقراری صلح پایدار در افغانستان را اعلام کردند.

در این بیانیه مشترک که چهارشنبه شب منتشر شد، آمده است:

«مذاکرات فعلی میان هر دو هیأت‌ مذاکره‌کننده نشان می‌دهد که برای صلح پایدار میان افغان‌ها اراده وجود دارد. در این رابطه هر دو طرف متعهدند که برای صلح پایدار در افغانستان به تلاش‌های صادقانه خود ادامه دهند.»

در این بیانیه همچنین گفته شد نشست عمومی دو هیأت مذاکره‌کننده به کمیته‌ مشترک کاری وظیفه داده است تا موضوعات دستور کار مذاکرات را تعیین کند.

در ۲۸ نوامبر / ۸ آذر ، هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر اعلام کردند که چگونگی مذاکرات میان آن‌ها در ۲۱ ماده نهایی شده است.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، شورای عالی مصالحه‌ ملی، آمریکا، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اتحادیه‌ اروپا و بریتانیا از نهایی‌شدن طرز عمل مذاکرات بین‌افغان استقبال کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان نیز از پیشرفت‌های اخیر در گفت‌وگوهای بین‌افغان در دوحه استقبال کرد و آن‌ را مهم خواند.


بیشتر بخوانید:

Share