Share

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، ولی قلوزی، شهروند کُرد ساکن سنندج از روز یک‌شنبه ۹ آذر توسط مامورین اداره اطلاعات در منزلش بازداشت شده و تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

مامورهای اداره اطلاعات بدون ارائه هیچ‌گونه حکم قضایی اقدام به بازداشت ولی قلوزی می‌کنند. ماریا قلوزی، دختر ولی قلوزی که در خارج از ایران زندگی می‌کند درباره نحوه بازداشت پدرش به «زمانه» می‌گوید:

«وقتی ماموران اطلاعات به خانه رفتند، پدرم در خانه نبود. سعی داشتند قفل در خانه را بشکنند که در همین حین پدرم از راه می‌رسد. افرادی که شاهد ماجرا بودند می‌گویند دستش را گرفته به داخل خانه بردند و تمام خانه را تفتیش کردند. همه در و پنجره‌های خانه را باز می‌گذارند، یکی از همسایه‌ها با مامورها درگیر می‌شود، اما او را هل می‌دهند و اجازه نمی‌دهند در و پنجره‌ها را ببندد و یا قفلی که شکسته بودند را درست کند. پدرم را سوار ماشین شخصی خودش در صندلی عقب کردند و یکی از مامورها پشت فرمان می‌نشیند و او را به بازداشتگاه اداره اطلاعات می‌برند.»

تاکنون پنج روز از بازداشت ولی قلوزی می‌گذرد و خانواده آقای قلوزی نتوانسته‌اند با او تماس بگیرند و از وضعیتش بی‌اطلاع هستند. ولی قلوزی به آلرژی حاد تنفسی مبتلا است و از دسترسی به داروهایش در هنگام بازداشت محروم است.

به گفته ماریا قلوزی، پدر او در سنندج تنها زندگی می‌کند و هیچ‌گونه فعالیت مدنی یا سیاسی نداشته است:

«به همین دلیل از بازداشتش معتجب شدیم وانتظار نداشتیم که چند روز پدرمان را در بازداشت بدون هیچ خبری نگه دارند. هیچ کس را آنجا نداریم و تاکنون نتوانسته‌ایم مستقیم با خودش هم صحبت کنیم، به همین دلیل بسیار نگران شرایط پدرمان هستیم.»

 شیدا رحیمی، از فعالین سرشناس مدنی، همسر ولی قلوزی است که سابقا در اریبهشت ماه سال ۹۵ از سوی نیروهای اداره اطلاعات سنندج بازداشت و پس از ۱۸ روز با  قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی  آزاد شد. این فعال مدنی تیرماه سال ۹۵ توسط شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی از بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به ۶ سال حبس محکوم شد. او در پی فشارهای نهادهای امنیتی به همراه سه فرزند خود کشور را ترک کردند و هم‌اکنون در خارج از ایران سکونت دارند.

Share