Share

در پی بروز علائم بیماری کرونا، وضعیت جسمی عباس لسانی، زندانی سیاسی محبوس در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل وخیم گزارش‌شده است.

عباس لسانی نزدیک به یک ماه است که ممنوع‌الملاقات شده

بر اساس گزارش‌های رسیده به «زمانه»، برخی از زندانیان بند ۲ و ۷ زندان مرکزی اردبیل دچار تب، سردرد، سرفه‌های خشک و تنگی نفس هستند و مسئولان زندان و پزشک بهداری این وضعیت را مشکوک به بیماری کرونا اعلام کرده‌اند. با‌وجود این گزارش‌شده ظرفیت بهداری زندان اردبیل پرشده و بسیاری از زندانیان بدون رسیدگی مناسب پزشکی به بندهای خود بازگردانده می‌شوند.

«یوسف کاری»، زندانی سیاسی تُرک که در حال سپری کردن دوران حبس دوساله خود در بند هفت زندان مرکزی اردبیل است، در تماس تلفنی با نزدیکان، در کنار نامناسب توصیف کردن وضعیت جسمی خود گفته است که عباس لسانی درگیر سرفه‌های خشک ‌شده و روزهای متوالی است از سردرد، دردهای عضلانی و تنگی نفس رنج می‌برد.

عباس لسانی هم‌چنین نزدیک به یک ماه است که ممنوع‌الملاقات شده و حق تماس تلفنی با خانواده نیز از او سلب شده است. این دومین بار از مهرماه امسال است که این محدودیت‌ها بر این زندانی سیاسی اعمال می‌شود.

روز گذشته نیز رقیه علیزاده، همسر عباس لسانی در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته است: «از وضعیت عباس لسانی ۲۴ روز است بی‌خبریم. نه اجازه می‌دهند با او ملاقات کنیم و نه حتی اجازه تماس تلفنی داریم.»

لسانی هم‌اکنون در حال سپری کردن حکم ۱۵ سال حبس خود در زندان مرکزی اردبیل است.

دیوان عالی کشور تیرماه امسال حکم حبس تعزیری عباس لسانی که در دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل از هشت سال به ۱۵ سال افزایش‌یافته بود را با رد فرجام‌خواهی، عیناً تأیید کرد. اتهام‌های مطرح‌شده علیه عباس لسانی در متن کیفرخواست صادره، «تشکیل، اداره و عضویت در گروه گاماج»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان‌شده است.

این فعال سیاسی در تاریخ ۲۵ دی‌ ۹۷ به دنبال حضور در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز بازداشت و به زندان اردبیل منتقل‌شد. در این مدت، او از مرخصی در دوران شیوع کرونا و حق استفاده از مرخصی اضطراری که در هنگام فوت بستگان درجه‌یک زندانیان صادر می‌شود، محروم مانده است.

سازمان عفو بین‌الملل بارها با صدور بیانیه‌های متعدد، حکم صادرشده علیه عباس لسانی را سیاسی خوانده و خواستار آزادی بی‌قیدوشرط او شده است.

«علی واثقی» دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان اردبیل روز جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ در تماس تلفنی با نزدیکان درحالی‌که درگیر سرفه‌های ممتد بوده خبر از سردرد، تب شدید و گرفتگی عضلانی داده است. علی واثقی که به همراه برادر کوچک‌تر خود «رضا واثقی» در بند دو زندان مرکزی اردبیل زندانی است، وضعیت وضعیت بند دو زندان اردبیل را «قرمز» توصیف کرده است.

برادران واثقی ۱۴ مهرماه امسال از سوی شعبه یک دادگاه تجدیدنظر اردبیل به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق چاپ شب‌نامه» هرکدام به دو سال حبس تعزیری محکوم‌ شده‌اند.

ندادن مرخصی در دوران کرونا علی‌رغم درخواست‌های متعدد زندانیان، تراکم بیش‌ازحد زندانی در زندان مرکزی اردبیل و عدم رسیدگی پزشکی مناسب، بر خطر شیوع گسترده‌تر بیماری کرونا در این زندان افزوده است و موجب اعتراض خانواده زندانیان و فعالان حقوق بشر به وضعیت زندان اردبیل شده است.

همچنین شب گذشته ۱۴ آذرماه، شهروندان ترک ایران در اعتراض شرایط نگران‌کننده زندان‌ها در دوران شیوع کرونا، با به راه انداختن یک طوفان توییتری خواستار آزادی هر چه سریع‌تر زندانیان سیاسی شدند.

در روزهای گذشته نیز فعالان مدنی اردبیلی در حمایت از زندانیان سیاسی، با دیوارنویسی‌های گسترده در سطح شهر اردبیل خواستار آزادی عباس لسانی و سایر زندانیان سیاسی شده‌اند.

زندان مرکزی اردبیل سال‌هاست یکی از پر حاشیه‌ترین زندان‌های ایران است. این زندان به محل حبس فعالان مدنی آذربایجانی و تبعیدگاه زندانیان اهل سنت بلوچ معروف است. گزارش‌شده در این زندان به‌صورت سیستماتیک با زندانیان سیاسی که در بند هفت این زندان نگه‌داری می‌شوند، بدرفتاری می‌شود.

زندان اردبیل دارای ۱۴ بند، یک اردوگاه و یک کانون است. این زندان ظرفیت نگه‌داری ۷۰۰ زندانی را دارد. بااین‌وجود و بنا به گفته مدیرکل سابق زندان‌های استان اردبیل، این زندان دارای بافتی قدیمی است و در عمل بیش از سه برابر ظرفیت، زندانی دارد.

Share