Share

پایگاه خبری الجزیره، با اشاره به برگزاری انتخابات شانزدهمین دوره انتخابات مجلس ملی و قانونگذاری در کویت در روز شنبه پنجم دسامبر/ ۱۵ آذر، اعلام کرده این انتخابات در حالی برگزار شده که این‌ کشور در حال حاضر با بحران نقدینگی و شیوع رو به گسترش ویروس کرونا دست به‌گریبان است.

این دوره از انتخابات پارلمانی در کویت که با موافقت شورای وزیران این کشور برگزار شده، نگرانی‌های جدی را درباره میزان مشارکت شهروندان به‌دنبال داشته است.

در هفته‌های گذشته، ۳۴۲ نامزد انتخاباتی مجلس کویت که ۳۰ نفر از آنها زن هستند، به‌دلیل ممانعت دولت این کشور از برپایی ستادهای انتخاباتی برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، ناگزیر به استفاده از پلتفرم‌های مختلف همچون اینستاگرام، توئیتر و فیسبوک شده‌ بودند.

طبق اعلام منابع رسمی در کویت، ویروس کرونا تاکنون جان ۱۹ هزار و ۹۰۰ نفر از مردم این کشور را گرفته و از آغاز شیوع کرونا در کشورهای حوزه خلیج، دست‌کم ۱۴۳ هزار نفر از مردم کویت به کرونا مبتلا شده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز روز جمعه، چهارم دسامبر با انتشار گزارشی، تبلیغات و برگزاری این دوره از انتخابات در کویت را به‌دلیل شیوع کرونا «کم رمق و ضعیف» توصیف و در همین زمینه اعلام کرده: «کنترل کرونا و اتخاذ تمهیدات بهداشتی برای مهار این بحران» در کانون تبلیغات نامزدهای انتخاباتی قرار داشته است.

این منبع همچنین در ادامه گزارش خود تأکید کرده که توجه بیش از اندازه نامزدهای انتخاباتی در کویت، سبب شده مواردی همچون کمبودها در سیستم آموزشی، کمبودها در حوزه بهداشت و درمان و افزایش روزافزون مهاجرت در این کشور به حاشیه رانده شوند.

عمر الطباطبایی، از نامزدهای مستقل در این دوره از انتخابات مجلس در کویت اما بر «برجسته بودن مبارزه با فساد در مبارزات انتخاباتی نامزدها» تأکید کرده است.

او در ماه‌های گذشته در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری الجزیره اعلام کرده بود: «کل سیستم حاکم دچار فساد است. در تمامی دستگاه‌های اداری کویت، در نحوه انتخاب کارمندان دولت فساد وجود دارد و هیچ شهروند کویتی از وضعیت ما خوشحال نیست.»

انتخابات مجلس در کویت اما همچنان در جریان است. براساس نتایج اولیه شمارش آرا در این کشور، علی‌رغم تحریم شدن انتخابات توسط گروه اخوان المسلمین، محمد الدلال، اسامه الشاهین و جمعان الحربش به‌عنوان سه نفر از نامزدهای انتخاباتی وابسته به این گروه، حد نصاب آراء را برای حضور در پارلمان کسب کرده‌اند.

همچنین صفاء الهاشم، یکی از زنان نامزد در انتخابات مجلس، در میان دیگر رقبای خود پیشتاز است. او از جمله چهره‌های سیاسی در کویت محسوب می‌شود که خواهان برقراری لیبرال دموکراسی در این کشور است.

همچنین مرزوق الغانم، یوسف الفضاله، ثامر السویط، فراجد العربید، عمر الطباطبایی، مبارک الحجرف و عبدالوهاب البابطین از جمله چهره‌‌های مستقل سیاسی هستند که براساس آخرین نتایج شمارش آراء، به احتمال زیاد راهی پارلمان این کشور خواهند شد.

تشکیل مجلس جدید در کویت در حالی‌ست که پارلمان پیشین این کشور، روز ۱۶ اکتبر/ ۲۵ مهرماه، به‌دستور شیخ صباح الاحمد، امیر کویت و به‌دنبال بالا گرفتن اختلافات سیاسی نمایندگان مجلس و دولت در پرونده افزایش قیمت بنزین، به‌طور رسمی منحل شد.

Share