Share

تلویزیون دولتی بحرین شنبه گزارش داد بحرین اجازه واردات محصولات اسرائیلی را که در شهرک‌های غیرقانونی واقع در سرزمین‌های فلسطینی تولید شده، نمی‌دهد. این گزارش اظهارات قبلی وزیر تجارت این کشور را نقض می‌کند.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. - Netanyahu unveiled a "Trump Heights" sign to mark the site of the new settlement, which comes after the US president in late March recognised Israeli sovereignty over the part of the strategic plateau it seized from Syria in the 1967 Six-Day war. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)
در مراسمی در تابستان امسال که با حضور نتانیاهو و وزیر ایالات متحده در اسرائیل برگزار شد یکی از شهرک‌های اسرائیلی در بلندی‌های جولان اشغالی به افتخار ترامپ نامگذاری شد. عکس از Photo by Jalaa MAREY / AFP

زید بن رشید الزیانی وزیر صنعت، تجارت و گردشگری بحریم پیش‌تر گفته بود که کشورش با واردات محصولات شهرک‌های اسرائیلی نشین در سرزمین‌های فلسطینی مشکلی ندارد و افزوده بود که منامه هیچ تفاوتی میان محصولات تولید شده در اسرائیل یا در کرانه باختری اشغالی یا بلندی‌های جولان قایل نیست.

رویترز از الزیانی نقل قول کرده بود که بحرین «با محصولات اسرائیلی مثل محصولات اسرائیلی برخورد می‌کند و کاری با منشا یا برچسب این محصولات ندارد.»

تلویزیون دولتی بحرین جمعه شب ۴ دسامبر/ ۱۴ آذر به نقل از یک مقام رسمی وزارت تجارت گزارش داد:

«بیانیه وزیر به اشتباه تفسیر شده و وزارتخانه به موضع خلل‌ناپذیر دولت در خصوص پای‌بندی به قطعنامه‌های سازمان ملل پای‌بند است.»

بحرین و امارات متحده عربی ۱۵ سپتامبر سال جاری میلادی روابط رسمی با اسرائیل را آغاز کردند. این دوستی دیپلماتیک با وساطت ایالات متحده حاصل شده است و بخشی از طرح بزرگ‌تر این کشور برای الحاق شهرک‌های غیرقانونی به اسرائیل است.

بیشتر قدرت‌های جهان این طرح را که بدون دخالت مقامات فلسطینی طرح‌ریزی شده غیرقانونی دانسته‌اند.

طبق دستورالعمل‌های اتحادیه اروپا، محصولات تولید شده در شهرک‌ها در صورت صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید با شفافیت برچسب‌گذاری شوند.

ماه گذشته، دولت ترامپ تمایز گمرکی میان محصولات تولید شده در اسرائیل و شهرک‌ها را لغو کرد.

وزیر خارجه فلسطین ریاض المالکی نیز گفته بود که که همتای بحرینی او در تماسی تلفنی اظهارات وزیر صنعت و تجارت بحرین را تکذیب کرده است.

اسرائیل پیش‌بینی می‌کند که تجارت با بحرین در سال ۲۰۲۱ به ارزشی حدود ۲۲۰ میلیون دلار برسد. تجارت دو کشور احتمالا شامل حوزه‌های گردشگری و دفاع نخواهد شد.

فلسطینیان می‌خواهند که در کرانه باختری اشغالی و غزه دولتی مستقل به مرکزیت اورشلیم (بیت‌المقدس) شرقی داشته باشند اما مسئله شهرک‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌هایی که در سال ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل اشغال شده مانع بزرگی در مسیر ایجاد صلح بوده است.


Share