Share

به گزارش رویترز، ایران، سوریه و کره شمالی در مذاکرات سازمان ملل در مورد تجارت جهانی اسلحه، با تصویب پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان مخالفت کردند.

این مذاکرات روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه (۱۸ مارس) در نیویورک آغاز شد و برای تصویب چنین پیش‌نویسی موافقت نمایندگان تمامی ۱۹۳ کشورعضو در سازمان ملل الزامی است.

این نمایندگان تا روز گذشته هشتم فروردین‌ماه (۲۸ مارس) بر سر تعیین قوانینی به‌منظور کنترل ۷۰ میلیارد دلار تجارت اسلحه در سال به گفت‌وگو پرداختند.

محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متن پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان را “تبعیض‌آمیز” دانست و گفت: “این پیش‌نویس نقص‌های قانونی و راه‌های گریز زیادی دارد و مانع از سلطه‌گری و تهاجم نمی‌شود.”

محمد خزاعی از “بی‌توجهی” به “تلاش‌های بسیاری از کشورها برای دستیابی به یک پیمان قوی، متعادل و غیرتبعیض‌آمیز” انتقاد کرد.

مدافعان پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان گفته‌اند این پیش‌نویس را مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواند کرد که گفته می‌شود در چنین صورتی پیش‌نویس فوق با اکثریت مطلق آرا به تصویب خواهد رسید.

در نشست مردادماه سازمان ملل در همین رابطه، ایران، آمریکا، چین، روسیه، مصر، سوریه، ونزوئلا و کوبا با تصویب قطعنامه برای کنترل تجارت جهانی اسلحه مخالف بودند.

Share