Share

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد تأسف عمیق خود را از شکست مذاکرات در مورد کنترل تجارت جهانی اسلحه اعلام کرد.

این مذاکرات روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه (۱۸ مارس) در نیویورک آغاز شد.

برای تصویب پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان که در این مذاکرات آماده شده بود موافقت نمایندگان تمامی ۱۹۳ کشور عضو در سازمان ملل الزامی بود اما ایران، سوریه و کره شمالی به آن رأی منفی دادند.

هفته آینده قرار است این پیش‌نویس در مجمع عمومی سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد که در آن‌جا برای تصویب آن دو سوم آراء کافی است.

دبیرکل سازمان ملل ضمن قدردانی از “تلاش خستگی‌ناپذیر” کشورهای عضو در تهیه پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان، تصویب آن را “نزدیک و قابل دسترس” عنوان کرد.

به‌گفته بان کی مون این پیش‌نویس بسیار “متوازن” است و “استانداردهای جهانی مؤثر برای تنظیم تجارت بین‌المللی سلاح‌های متعارف” را تعیین کرده است.

این در حالی است که محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل متن پیش‌نویس پیمان نظارت بر تجارت اسلحه در جهان را “تبعیض‌آمیز” دانسته و گفته بود: “این پیش‌نویس نقص‌های قانونی و راه‌های گریز زیادی دارد و مانع از سلطه‌گری و تهاجم نمی‌شود.”

بان کی مون اظهار امیدواری کرد که کشورهای عضو سازمان ملل به تلاش در راه دستیابی هر چه سریع‌تر به یک پیمان مشترک برای کنترل تجارت اسلحه در جهان ادامه دهند.

طرح یک پیمان بین‌المللی برای کنترل تجارت اسلحه نخستین بار در سال ۱۹۹۵ توسط گروهی از برندگان جایزه صلح نوبل مطرح شد.

Share