Share

برق بسیاری از منازل در مناطق ۲، ۳، ۶، ۹، ۱۰، ۱۳، ۱۴ تهران قطع است. از گیلان، کرج، اراک، اصفهان، خوزستان، سمنان، قم و اردبیل نیز خبرهایی درباره قطعی برق می‌رسد. مصطفی رجبی ‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت برخی خاموشی‌ها در شماری از کلان‌شهرهای کشور از جمله پایتخت، ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌هاست.

قطع برق در ایران ـ عکس از آرشیو

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق سه‌شنبه ۲۳ دی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به قطعی برق در مناطقی از پایتخت و همچنین در برخی از استان‌های کشور گفت:

«براساس بررسی‌های انجام‌شده در برخی از نقاط کشور مجبور به اعمال محدودیت و خاموشی شدیم که دلیل اصلی آن افزایش مصرف گاز خانگی و محدودیت تحویل سوخت به نیروگاه تلقی می‌شود.»

به سبب تحریم نفتی ایران، نفت کوره یا مازوت خریدار ندارد و مخازن از مازوت پرشده است. نیروگاه‌های تولید برق اکنون با این سوخت تغذیه می‌شوند و این امر به آلودگی هوا در شهرهای ایران منجر شده است. رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست هفته گذشته به جای مسئولیت‌پذیری به فرافکنی روی آورد و با صراحت اعلام کرد: «اگر خانواده‌ها در مصرف گاز صرفه‌جویی نکنند، استفاده از مازوت در صنایع و نیروگاه‌ها به عنوان سوخت اجتناب‌ناپذیر است.»

سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سئوال خبرگزاری فارس که چرا محدودیت‌های اعمال‌شده از پیش به اطلاع مردم نرسیده است، گفت:

«تاکنون شرایطی پیش نیامده است تا محدودیت و خاموشی‌ها به شکل متواتر و پیوسته ادامه پیدا کند، قطعاً اگر به آن شرایط برسیم، پیش از اعمال خاموشی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام خواهیم کرد.»

رجبی مشهدی در ادامه این گفت‌وگو اعلام کرد عبور از این شرایط به صرفه‌جویی مردم در مصرف برق بستگی دارد. عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران هم هفته گذشته گفته بود:

«ملت یا باید نبود برق را بپذیرند یا این‌که ناچاریم برای مدت کوتاهی مازوت سوخته شود، وزیر نفت هم اعلام کرد که به علت مصرف زیاد گاز توسط خانواده‌ها کمبود گاز وجود دارد بنابراین یا باید برق تولید نشود یا اگر بخواهد تولید شود بخشی باید با مازوت باشد. مردم باید رعایت کنند گاز کمتری مصرف شود یا این‌که مازوت سوخته شود چون اگر گاز همچنان بی‌رویه استفاده شود مصرف مازوت اجتناب‌ناپذیر است.»

زهرا نژاد بهرام عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در دویست و پنجاه و هفتمین جلسه شورا و در تذکری نسبت به افزایش آلودگی هوا گفت:

«بر اساس اظهارات معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست کشور چون ظرفیت پالایشگاه‌ها از مازوت پر شده و به واسطه تحریم‌های بین المللی کسی خریدارشان نیست، مجبور هستیم به این موضوع تن بدهیم که این مازوت‌ها را در شهرها بسوزانند.»

رجبی مشهدی در ادامه مصاحبه با فارس مسئولیت جلوگیری از قطع برق را متوجه مصرف‌کنندگان دانست و گفت: «صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مردم در مصرف گاز طبیعی می‌تواند از اعمال محدودیت و خاموشی جلوگیری کند.»

در روز سه‌شنبه کیفیت هوای تهران برای سومین روز پیاپی در هفته جاری در شرایط هشدار قرار گرفت. غلظت آلاینده‌های هوا به حدی است که تنفس برای همه گروه‌های جامعه را دچار مشکل کرده است. براساس آخرین نقشه‌های هواشناسی در دو روز آینده در غالب مناطق کشور جوی پایدار همراه با تداوم آلودگی هوا در شهر‌های صنعتی و پر جمعیت پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید:

Share