Share

در پی درخواست ایرلاین‌های داخلی برای حذف محدودیت کرونایی که آنها را به پرواز با ۶۰ درصد ظرفیت مسافر وادار می‌کند، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز خواهان بازگشت قیمت بلیط هواپیما به پیش از اعمال این محدودیت شد. بر پایه برخی گزاش‌ها در ماه‌های گذشته شرکت‌های هواپیمایی بلیط سفرهای هوایی را تا ۲۶۰ درصد افزایش دادند.

هواپیمایی شرکت ایران ایر

کمال علی‌پور خنکداری، نماینده قائمشهر و عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مجلس (خانه ملت) دوشنبه ۲۳ دی گفت:

«در ایام شیوع ویروس کرونا به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقرر شد تعداد مسافر در پروازها به منظور حفظ فاصله فیزیکی به ۶۰ درصد ظرفیت کاهش پیدا کند از این رو شرکت‌های هواپیمایی در جلسه با کمیسیون عمران مجلس برای جلوگیری از ضرر مالی خواستار افزایش قمیت‌ بلیط‌ها شدند. در ابتدا با افزایش قیمت بلیط هواپیما مخالفت شد، اما به دلیل جلوگیری از ضرر حمل و نقل هوایی و اجرای صحیح پروتکل‌های بهداشتی با افزایش محدود آن موافقت کرد.»

این عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین ضمن اشاره به درخواست ایرلاین‌های داخلی در روزهای گذشته برای حذف قانون ۶۰ درصد ظرفیت مسافر در پروازها، خواستار بازگشت قیمت بلیط هواپیما به قبل از افزایش قیمت شد:

«حذف قانون ۶۰ درصد ظرفیت در پروازها و ارزیابی توان رعایت پرورتکل‌های بهداشتی توسط ایرلان‌ها در سفر‌های هوایی بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است، اما در صورتی که با حذف این فاصله فیزیکی موافقت شود باید قیمت‌ها نیز به حالت اولیه و قبل از اجرای قانون ۶۰ درصد ظرفیت، بازگردد.»

به گفته کمال علی‌پور مجلس و کمیسیون عمران باید در جریان تغییر قیمت‌ نرخ بلیط هواپیما قرار گرفته و با آن موافقت کنند:

«در صورتی که محدودیت ظرفیت مسافر پروازها برداشته شود قیمت ها باید به نرخ مصوب قبل آن باز گردد در غیراین صورت موضوع افزایش قیمت بلیط‌ها مطرح می‌شود که باید کمیسیون عمران مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد.​»

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران ۱۳دی طی نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار تجدید نظر نسبت به اجرای قانون ۶۰ درصد ظرفیت در پروازها شدند. یونس دقیق‌کیا، رئیس هیات مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی در این نامه نوشت‌:

«از آنجا که این محدودیت تاکنون در دنیا اجرا نشده و با هماهنگی به عمل آمده کلیه مسافران در مبادی ورودی ترمینال‌ها تب سنجی شده و کارت پرواز آنها پس از کنترل با سامانه بانک اطلاعاتی وزارت بهداشت صادر می‌شود، نسبت به اعمال این محدودیت تجدید نظر شود. آخرین آمار انجمن بین‌المللی شرکت‌های هواپیمایی (یاتا) نشان می‌دهد که احتمال ابتلا به کرونا قبل از الزام به استفاده از ماسک یک مورد در ۲۷ میلیون مسافر بوده است.»

به گفته دقیق کیا کاهش ۴۳ درصدی مسافران پروازهای داخلی و ۹۶ درصدی مسافران پروازهای بین‌المللی در شش ماهه سال جاری موجب شده صنعت حمل و نقل هوایی پس از شیوع کرونا بیشترین آسیب را در جهان و ایران متحمل شود.

بر اساس مصوبه سازمان هواپیمایی ایران بنا بود از آبان ماه سال جاریقیمت بلیت پروازهای داخلی به طور متوسط ۵۰ تا ۸۰ درصد افزایش ‌پیدا کند. این تصمیم با انتقادهای شدیدی مواجهه شد و شرکت‌های هواپیمایی و سازمان هواپیمایی کشوری آن را لغو کردن، اما همچنان قیمت بلیط هواپیما به شکل افسارگسیخته‌ای افزایش پیدا کرد.

در ایران افزایش قیمت بلیط پروازهای هوایی در حالی صورت گرفت که بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی در جهان به دلیل شیوع کرونا و کاهش سفر، قیمت‌ها را کاهش دادند.


بیشتر بخوانید:

Share