Share

رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام کرد قرار است فاز سوم کارآزمایی واکسن کرونا به‌صورت همزمان در ایران و کوبا انجام ‌شود. کوبا تنها کشوری است که فناوری تولید واکسن را در اختیار ایران قرار داده است.

واکسن ایرانی کرونا ـ عکس از خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی

دکتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران چهارشنبه ۲۴ دی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم گفت کوبا یکی از معدود کشورهایی است که صنعت تولید واکسن آن، بسیار پیشرفته است و در سال‌های قبل نیز تنها کشوری بوده که فناوری تولید واکسن را به ایران انتقال داده است:

«واکسن کرونای کوبا منطبق بر واکسن ذات‌الریه کودکان است و به‌عنوان جزئی از واکسن پنوموکوک، ایران وارد ساخت واکسن کرونای مشترک با کوبا شد و پنج تا شش ماه است که همکاری بین دو کشور از مراحل اولیه طراحی واکسن، آزمایش حیوانی و کارآزمایی بالینی آغاز شده و در فاز یک و دو انسانی در کوبا مشخص شد که این واکسن، بسیار ایمن است و هیچ عوارضی نداشت و کارایی بسیار چشمگیری داشت.»

علیرضا بیگلری در ادامه این مصاحبه گفت:

«چون اطمینان داریم که فاز یک و دو کارآزمایی بالینی این واکسن در کوبا هیچ عارضه‌‌ای نداشته است، می‌‌توانیم مطمئن باشیم که فاز سوم کارآزمایی آن که به‌صورت همزمان در ایران و کوبا انجام می‌شود، نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و می‌‌توانیم پس از آن وارد فاز واکسیناسیون عمومی شویم.»

هیچگونه اطلاعاتی درباره کارآیی واکسن تولید کوبا منتشر نشده است. واکسن‌های تولید آمریکا، بریتانیا، روسیه و چین بین ۹۵ تا ۶۰ درصد کارآیی دارند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی جمعه هفته گذشته ورود واکسن کرونای ساخت آمریکا و بریتانیا به ایران را ممنوع اعلام کرد:

« ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند، واکسن درست کرده بودند، وضعیت خودشان اینگونه نبود. به این‌‌ها اعتماد و اطمینان هم نیست. گاهی این‌ها می‌خواهند روی ملت‌های دیگر امتحان کنند. البته من به فرانسه هم خوش‌بین نیستم چون سابقه ورود خون‌های آلوده را داریم.»

به گفته کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت  هشت شرکت ایرانی در حال تولید واکسن ایرانی هستند که از این تعداد یک مورد وارد فاز کارآزمایی بالینی انسانی شده، دو شرکت دیگر نیز به زودی وارد فاز مطالعه بالینی انسانی می‌شوند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت نیز اعلام کرده، واکسن ایرانی کرونا احتمالا تیر ۱۴۰۰ به مرحله تولید و بهره‌برداری می‌رسد.

بیشتر بخوانید:

Share