Share

دادستانی آمریکا اعلام کرد سه ایرانی متهم شده‌اند که برخلاف قوانین فدرال این کشور کالاهای ایالات متحده را به ایران صادر کرده‌اند.

پرچم‌های ایران و آمریکا ـ عکس از آرشیو

دادستانی آمریکا در ناحیه شرقی میشیگان در کیفرخواستی سه شهروند ایرانی را به اتهام «توطئه» برای صادرات کالاهای آمریکایی به ایران، نقض قانون اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی و همچنین مقررات معاملات با ایران و تحریم‌های این کشور متهم کرد. بازرسان فدرال از «توطئه برای قاچاق کالا از آمریکا و توطئه برای انجام پولشویی بین‌المللی» این افراد خبر داده‌اند.

آرش یوسفی جم، ۳۲ ساله، ساکن انتاریو کانادا که در ۲۳ دسامبر دستگیر شد، امین یوسفی جم، ۳۳ ساله، ساکن انتاریو وعبدالله مومنی روستانی، معروف به عبدالله مومنی، ۴۴ ساله که «گمان می‌رود در ایران زندگی کند»، افراد متهم هستند.

این سه نفر متهم شده‌اند که از ماه ژانویه ۲۰۱۵ تا ماه فوریه ۲۰۱۷ اطلاعات غلط و گمراه کننده به شرکت‌های آمریکایی در مورد کالاهای به‌دست آمده داده‌اند و صادرات اقلام به ایران را از طریق امارات متحده عربی بدون اخذ مجوزهای لازم و نقض قوانین ایالات متحده انجام داده‌اند.

متیو اشنایدر، دادستان ایالات متحده در منطقه شرقی میشیگان، گفت:

«از سال ۱۹۷۹، به منظور محافظت از آزادی و امنیت مردم آمریکا، صادرات کالا به ایران غیرقانونی است. ادعاهای عمیقاً نگران‌کننده‌ای در این پرونده است که نشان می‌دهند متهمان توطئه کردند تا تجهیزات بسیار پیشرفته آمریکایی و سایر اقلام ساخت آمریکا را به ایران صادر کنند. ما در پیگیری عدالت در مورد متهمان، در این پرونده تک‌تک افراد را مورد پیگیرد قرار خواهیم داد.»

در صورت اثبات جرم این افراد، آن‌ها به‌دلیل نقض قوانین صادرات به پنج سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه و به دلیل پولشویی به ۲۰ سال زندان و ۵۰۰ هزار دلار جریمه محکوم خواهند شد.


بیشتر بخوانید:

Share