Share

روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه امروز نوشت عبدالله اوجالان، رهبر کردهای ترکیه که در زندان به‌سر می‌برد، از فعالان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) خواست تا به‌عنوان پیشبرد بخشی از روند صلح با دولت ترکیه، بدون سلاح‌های خود خاک ترکیه را ترک کنند.

خروج غیرمسلح اعضای پ.ک.ک، که توسط دولت آنکارا در نظر گرفته شده پیشرفت قابل توجهی در حل و فصل مناقشه‌ کردها با دولت ترکیه که تاکنون ۴۰ هزار کشته بر جای گذاشته است به‌شمار می‌رود.

این روزنامه نزدیک به دولت ترکیه نوشته است اوجالان پیام خود را روز گذشته به نمایندگان حزب صلح و دمکراسی که به کردها نزدیک است، منتقل کرده است. نمایندگان این حزب روز گذشته در زندان جزیره امرالی با عبدالله اوجالان دیدار کردند.

روند صلح میان دولت ترکیه و پ.ک.ک با موانعی مواجه شده است. آنکارا به لحاظ قانونی تضمین نمی‌کند که به هنگام خروج نیروهای پ.ک.ک از خاک این کشور این نیروها مورد حمله قرار نگیرند.

مبارزان کرد قرار است به پایگاه‌های خود در شمال عراق بروند اما آن‌ها نیز می‌خواهند دولت ترکیه تضمین کتبی بدهد که هدف بمباران ارتش ترکیه قرار نمی‌گیرند.

در همین حال بولنت آرینچ، معاون نخست‌وزیر ترکیه روز گذشته از تشکیل کمیته “نخبگان” خبر داد که وظیفه آن ترویج روند صلح با پ.ک.ک است.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه که ۶۳ “نخبه” را برای تشکیل این کمیته تعیین کرده فردا در استانبول با آن‌ها ملاقات کرده و در مورد مأموریت آنان سخن خواهد گفت.

Share