Share

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با دفن هشت “شهید گمنام” در محوطه بنای تاریخی امیرچخماق این شهر مخالفت کرد.

بهرام رضایی، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی یزد به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: “با توجه به اینکه مجموعه امیرچخماق به ثبت آثار ملی ایران رسیده است، قوانین میراث فرهنگی باید در مورد آن اجرا شود، بر اساس این قوانین دفن اموات در محوطه های تاریخی ممنوع و غیرقانونی است.”

 وی با اعلام اینکه متولیان این کار با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یزد “مذاکره و مشورتی انجام نداده‌اند،” ابراز امیدواری کرد: “این قضیه باید منتفی شود تا هم جایگاه شهدا حفظ شود و هم اینکه به آثار تاریخی ایران تعرضی صورت نگیرد.”

مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و آب انبار است که قدمت‌شان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) بر می‌گردد.

خبرگزاری میراث فرهنگی همچنین نوشته است: “این خاکسپاری یادآور اتفاقات سال گذشته شهر انار (در استان کرمان) است، متولیان بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس شهر انار به رغم مخالفت‌های بسیار، شهید گمنامی را در کنار مجموعه تاریخی ارگ دفن کردند، بعدها قرار شد که آرامگاهی با ۱۵ متر ارتفاع بسازند.”

این گزارش افزوده است:‌ “ساخت این آرامگاه با مخالفت دوستداران میراث فرهنگی و خانواده رو به رو شد. این مخالفت به دلیل به خطر افتادن قوانین و ضوابط میراث فرهنگی و بی‌حرمتی به خون پاک شهدا بود. سرانجام به دلیل اعتراض خانواده شهدا و بزرگان دینی این شهر، این آرامگاه نیمه‌کاره رها شد.”

Share