Share

زلزله در استان بوشهر

منابع خبری از زلزله‌ای با قدرت ۶.۱ ریشتر در نزدیکی شهر بوشهر خبر دادند.

بر اساس گزارش‌ها این زلزله در عمق ۱۴ کیلومتری زمین اتفاق افتاده است و مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفته است مرکز آن شهر کاکی در استان بوشهر است.

بخش کاکی با مساحت یک هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب غربی شهرستان دشتی قرار دارد که از شمال و مشرق به بخش مرکزی و از مغرب به خلیج فارس و از جنوب به شهرستان دیر محدود می‌شود.

فریدون حسنوند، استاندار بوشهر، از کشته شدن ۳۷ نفر و زخمی شدن ۸۵۰ نفر خبر داده است.

خبرگزاری مهر نوشته است این زلزله ساعت ۱۶ و ۲۲ دقیقه امروز رخ داده و در دقایق نخست زلزله به علت قطع ارتباطات تلفنی امکان برقراری تماس با منطقه مقدور نبود.

به گزارش رویترز یک کارشناس هسته‌ای در مسکو گفته است زلزله در نیروگاه اتمی بوشهر که در ۲۰ کیلومتری جنوب بوشهر قرار دارد احساس شد، اما بر فعالیت آن تأثیری نگذاشت

استاندار بوشهر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفته است در حال حاضر همه نیروهای امدادی استان بوشهر در حال کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده هستند.

حسنوند افزود: “هیچ ارتباطی بین این زمین لرزه و نیروگاه اتمی وجود نداشته و خبرهایی که در این زمینه منتشر شده، کذب است.”

عبدالکریم جمیری، نماینده بوشهر و گناوه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: “فاصله کانونی زلزله تا نیروگاه بوشهر حدودا ۸۰ کیلومتر بوده و براساس آخرین اطلاعات به نیروگاه آسیبی نرسیده است.”

 وی افزود: “با توجه به این‌که فاصله کانونی زلزله نسبت به نیروگاه بوشهر زیاد است، طبیعتا آسیبی متوجه نیروگاه نیست.”

این در حالی است که واحد مرکزی خبر نوشته است زمین‌لرزه‌های استان بوشهر در شیراز و فراشبند هم احساس شد و بر اثر آن بخش‌هایی از کوه بیرمی و مند نیز ریزش کرد.

بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا، زمین لرزه در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به صورت خفیف احساس شده است.

سی‌ان‌ان گفته است فاصله مرکز زلزله، تا نیروگاه هسته‌ای بوشهر حدود ۹۰ کیلومتر است.

همچنین به‌گفته سی‌ان‌ان مرکز زلزله از مناطق مسکونی اطراف محل زلزله حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.

به گزارش رویترز یک کارشناس هسته‌ای در مسکو گفته است زلزله در نیروگاه اتمی بوشهر که در ۲۰ کیلومتری جنوب بوشهر قرار دارد احساس شد، اما بر فعالیت آن تأثیری نگذاشت.

به گزارش مهر، همچنین دو زمین لرزه دیگر نیز به بزرگی ۴.۸ در ساعت ۱۶ و ۳۴ دقیقه و زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۳ ساعت ۱۶ و ۳۵ دقیقه شهر کاکی را لرزاند.

زمین لرزه دیگری نیز به قدرت ۴.۸ ریشتر خورموج در استان بوشهر را لرزاند.

Share