Share

عربستان، بحرین، کویت، امارات متحده عربی، عمان و قطر، شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز در نشست خود در ریاض اعلام کردند با توجه به زلزله اخیر در استان بوشهر خواهان بازرسی بین‌المللی از نیروگاه اتمی بوشهر هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این کشورها از آن نگران هستند که زلزله بوشهر پیامدهای خطرناکی در نیروگاه اتمی داشته باشد که در این صورت به محیط زیست کشورهای خلیج فارس نیز آسیب وارد خواهد شد.

عبدالطیف زیانی، رئیس شورای همکاری خلیج فارس در نشست ریاض گفت: “من از شما پنهان نمی‌کنم که زلزله [بوشهر] با توجه به نشت [احتمالی] نیروگاه اتمی بوشهر، نگرانی عمیقی را در کشورهای خلیج فارس ایجاد کرد.”

رئیس شورای همکاری خلیج فارس بر لزوم بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه بوشهر تأکید کرد و خواستار اعزام فوری یک گروه از کارشناسان این آژانس به منطقه شد تا امنیت این تأسیسات اتمی را تضمین کنند.

شورای همکاری خلیج فارس پیش از این مخالفت خود با ساخت نیروگاه اتمی بوشهر در مرکز ایران را که منطقه‌ای زلزله‌خیز است اعلام نموده و بر خطر نشت مواد رادیواکتیو در صورت وقوع حادثه‌ای تأکید کرده بود.

عبدالطیف زیانی با بیان این‌که ایران به نگرانی‌های کشورهای خلیج فارس در مورد زلزله پاسخی نگفت، افزود شورای همکاری خلیج فارس ایران را فراخواند تا بالاترین تدابیر امنیتی و بیشترین شفافیت را در مورد نیروگاه اتمی بوشهر اتخاذ کند.

Share