Share

به گزارش تارنمای “جمهوری سکوت” در روز ۱۱ فروردین‌ماه جاری مقامات شهرستان نیریز، از توابع استان فارس، از دفن پیکر یک زن مهاجر افغانستانی به نام فاطمه نوروزی در این شهر جلوگیری کرده‌اند.

بنا به این گزارش خانواده و نزدیکان فاطمه نوروزی مجبور شده‌اند جنازه وی را به شهرستان استهبان برده و در آن جا به خاک بسپارند.

فرمانداری و مقامات نیریز به این دلیل از دفن پیکر این زن جلوگیری کردند که سکونت مهاجران افغانستانی در این شهر ممنوع اعلام شده است.

این در حالی است که حضور مهاجران افغانستانی در شهرستان نیریز در سال‌های گذشته چشمگیر بوده است و مردان افغانستانی در سنگ‌بری‌های این شهرستان کار می‌کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید در اوایل پاییز ۱۳۹۱ اعلام شد که مهاجران در این شهر حق سکونت ندارند به همین خاطر خانواده‌های افغانستانی بیشتر به شهرستان‌های مجاور نیریز نقل مکان کرده و کارگران مجرد نیز از سنگ‌بری‌ها اخراج شدند.

این اخراج‌ها، تعطیلی کامل سنگ‌بری‌ها را در پی داشت که با تفاهم کارفرمایان با دولت، به کارگران مجرد افغانستانی اجازه داده شد به‌طور موقت در سنگ‌بری‌ها بمانند.

در سال‌های اخیر فشار حکومت ایران بر افغانستانی‌های مهاجر افزایش کم‌سابقه‌ای یافته است و برخی از استان‌ها و شهرها مانع از اقامت این مهاجران شده‌اند. افزون بر این محدودیت‌های روزافزون اعمال‌شده از سوی جمهوری اسلامی موجب شده است که گروه‌هایی از مهاجران افغانستانی یا به ترکیه بروند و یا به افغانستان بازگردند.

Share