Share

به گزارش رویترز، شاهزاده الولید بن طلال، تاجر ثروتمند عربستان سعودی و برادرزاده ملک عبدالله، پادشاه این کشور با استناد به دلایل اقتصادی از حق رانندگی برای زنان حمایت کرد.

در عربستان قوانین سخت‌گیرانه اسلامی حاکم است. زنان حق رانندگی ندارند و از رانندگانی که بیشتر آنان خارجی هستند استفاده می‌کنند.

این شاهزاده سعودی روز گذشته در صفحه توئیتر خود نوشته است: “[مشکل] حق رانندگی زنان منجر به استخدام دست‌کم ۵۰۰ هزار راننده خارجی شده است، موضوعی که معضل اقتصادی و اجتماعی کشور است.”

در عربستان سعودی نزدیک به ۹ میلیون خارجی کار می‌کنند و امسال کارزار مقابله با مهاجران غیرقانونی در این کشور راه‌اندازی شده است تا سهم شهروندان سعودی در بخش خصوصی که اکنون ۱۰درصد است افزایش یابد.

الولید بن طلال در توئیتر خود از این کارزار نز پشتیبانی کرده است.

در سال ۲۰۱۱ کارزاری در شبکه‌های اجتماعی اینترنت در دفاع از حق رانندگی زنان در عربستان راه‌اندازی شد که حتی بر روی آن فیلم‌هایی به‌نمایش در آمد که در آن زنانی در حال رانندگی نشان داده می‌شدند.

برخی از دست‌اندرکاران این کارزار به مدت کوتاهی بازداشت شدند و دو نفر از آنان به “مقابله با سلطنت” متهم گردیدند.

یک نفر از این بازداشت‌شدگان پس از آن‌که تعهد داد که دیگر رانندگی نکند آزاد شد در حالی که بقیه به ۱۰ ضربه شلاق محکوم شدند اما به‌گفته یکی از شاهزادگان سعودی این حکم به اجرا در نیامد.

Share