Share

به تازگی اعضای موسسه زیست محیطی “کیمیای سبز” اقدام به جمع‌آوری امضای اهالی اراک در یک طومار ۴۰ متری کرده‌اند. این طومار خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی ایران نوشته و در آن در خواست شده است “اعتبارات لازم برای اجرای پروژه‌های پیش بینی شده کاهش آلودگی هوای شهر اراک” تأمین شود.

طومار ۴۰ متری

طومار ۴۰ متری

 متن طومار به شرح زیر است:

 «جناب آقای لاریجانی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

 با سلام؛

احتراما اینجانبان ساکنین کلانشهر آلوده اراک که در شرایط بحرانی از نظر آلودگی هوا و مشکلات عدیده بهداشتی و درمانی مثل انواع سرطانهای خون، ریه و غیره قرار داریم از حضرتعالی درخواست می‌نماییم، با توجه به فصل بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و نیز اهمیت تامین اعتبارات لازم برای اجرای پروژه‌های پیش بینی شده کاهش آلودگی هوای شهر اراک، ضمن رایزنی با اعضا این کمیسیون که نمایندگان تمام مردم کشور هستند، توصیه‌های لازم را برای توجه ویژه به اعتبارات حیاتی این طرح در سال ۱۳۹۲ و در سرفصلهای استانی و ملی را مبذول فرمائید.

با تشکر – جمعی از شهروندان شهر اراک»

زیست‌بوم آلوده

شهر اراک و استان مرکزی از آلوده‌ترین مناطق کشور هستند. وجود کارخانه‌های صنعتی متعدد و استقرار صنایع سنگین به صورت متمرکز در شهر‌های اراک، ساوه، شازند، خنداب و مناطق دیگر این استان سبب شده است فشار زیادی به زیست بوم این استان وارد گردد و سلامت ساکنین شهرهای این استان در معرض خطرات جدی قرار گیرد.

همه شهر اراک آلوده است اما در برخی مناطق، هوا آشکارا خفه‌کننده است.Arak هر کس می‌خواهد ابعاد آلودگی در کلان‌شهر اراک را حس کند، لازم است به محله “فوتبال” سر بزند. “فوتبال” محله ورزش و بازی نیست. سیمای آن را فقر و آلودگی مشخص می‌کند. بوی بد ناشی از سوختن مواد آلوده مردم این منطقه را به ستوه آورده است. منطقه فوتبال سابقاً یکی از حلبی آبادهای احداث شده در کنار کمربندی شهر اراک بوده که با ساخت‌سازهای سریع، سیمای شهری پیدا کرده است و جمیعت فراوانی را در خود جای داده است. مردم این منطقه به دلیل آنکه در مسیر وزش بادهایی هستند که از طرف نیروگاه شازند به سمت شهر اراک حرکت می‌کند در معرض بیشتر آلودگی و بیماری‌ها هستند.

نیروگاه شازند: منبع تولید سم

طومار ۴۰ متری نخستین اعتراض جمعی به فاجعه زیست‌محیطی در منطقه نیست. در سال ۱۳۹۱ نیز مردم منطقه اطراف نیروگاه شازند طی شکایت نامه‌ای خواستار رسیدگی مسئولین به وضعیت آلودگی نیروگاه شازند بخاطر استفاده از سوخت “نفت کوره” شده بودند. به گزارش خبرگزاری ایرنا نماینده مجلس منطقه با اشاره به شکایت نامه مردم شازند، گفته بود: «مسئولین قول داده بودند که این موضوع از سه ماه گذشته عملیاتی و اقدام شود، اما تاکنون مدیران نیروگاه شازند و مسئولان مربوطه “کم توجهی” کرده‌اند.»

چند ماه پیش از تهیه طومار ۴۰ متری، محمد آصفری نمایده فعلی مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در تذکری علنی گفته بود: «به دلیل وجود نیروگاه (شازند)، شهر اراک از ۳۶۵ روز سال ۲۵۰ روز را در آلودگی می‌گذراند و هیچ تعهدی هم برای رفع آلودگی دراین شهر وجود ندارد».Shahzand

آصفری که سابق بر این فرماندار شهر اراک نیز بوده است با بیان این‌که «‌۳۰۰ نفر از مردم منطقه به دلیل گرفتار شدن به بیماری سرطان در نوبت بیمارستان هستند» اعلام کرده بود: «دلیل عمده این بیماری وجود نیروگاه و آلودگی ناشی از آن است؛ لذا خواهشمندیم معضل آلودگی برطرف شود.»

نیروگاه شازند که در فاصله ۱۸ کیلومتری از شهر اراک قرار گرفته با سوخت نفت کوره (مازوت) فعالیت می‌کند. دولت به دفعات قول داده که سوخت این نیروگاه از نفت کوره به گاز تبدیل خواهد شد، اما به این وعده عمل نکرده است.

عباس رجایی دیگر نماینده شهر اراک هم اعلام کرده «براساس مستندات موجود نیروگاه حرارتی شازند روزانه شش میلیون لیتر مازوت می‌سوزاند و برآورد می‌شود ۴۵۰ تن انواع آلاینده‌های خطرناک را در فضا منتشر کند.»

در فیس‌بوک صفحه‌ای برای اطلاع‌رسانی درباره کارکرد آلوده‌ساز نیروگاه شازند گشوده شده است.

Share