Share

در پی انتشار فایل صوتی سخنرانی محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که در آن وی به جزئیات نقش مستقیم و برجسته خود در سرکوب دانشجویان ایران می‌پردازد، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز از جامعه بین‌المللی خواست که نام قالیباف را فورا در فهرست ناقضان حقوق بشر قرار دهند.

در این فایل صوتی دو ساعته قالیباف به نقش خود در سرکوب دانشجویان در ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸، تیرماه ۸۲ و همچنین تظاهرات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ پرداخته است.

به‌گفته منبعی که این فایل صوتی را در اختیار کمپین‌ بین‌المللی حقوق بشر در ایران قرار داده، قالیباف این سخنان را در یک جمع خصوصی با دانشجویان بسیجی تندرو مطرح کرده است.

هادی قائمی، مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این‌باره گفت: “قالیباف در این نوار خود را به‌عنوان فردی خشن و بی‌رحم و به‌عنوان کسی که نقش تعیین‌کننده در سرکوب سال‌های اخیر در ظرفیت‌های مختلف رسمی داشته مطرح کرده است.”

کمپین‌ بین‌المللی حقوق بشر در ایران همچنین از اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته است محمدباقر قالیباف را در فهرست افرادی که از سفر به این کشورها منع هستند قرار داده و دارایی‌های احتمالی او را در این کشورها مسدود کنند.

Share