Share

روز گذشته جشنواره فیلم کن با نمایش فیلم «گتسبی بزرگ» ساخته باز لرمن با زرق و برق بسیار گشایش یافت. با وجود هوای بارانی، ستارگان سینما روی فرش قرمز نمایان شدند و نمایشی رسانه‌ای را پدید آوردند.

اعضای هیئت داوران شصت‌وششمین دوره جشنواره فیلم کن

«گتسبی بزرگ» که بر اساس مهم‌ترین رمان اسکار فیتز جرالد و یکی از آثار ماندگار در عرصه ادبیات جهانی پدید آمده، با نقش‌آفرینی لئوناردو دی‌کاپریو در نقش «گتسبی» از هر نظر فیلم مناسبی برای گشایش جشنواره‌ای به اهمیت جشنواره فیلم کن است.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های جهان با وجود بارش شدید باران، ستارگان سینمایی در زیر چترهای سیاه همچنان درخشش داشتند.

پس از آن‌که هیئت داوران شصت‌وششمین جشنواره فیلم کن، به ریاست استیون اسپیلبرگ یک عکس گروهی گرفتند، لئوناردو دی‌کاپریو، بازیگر سرشناس سینمای هالیوود روی فرش قرمز ظاهر شد. کری مولیگان و پس از او نیز جولین مور از مقابل عکاسان و خبرنگاران گذشتند.

اودرو توتو که مجری شصت‌وششمین جشنواره فیلم کن است، به پیشواز مهمانان شتافت و ضیافت شام را هم او افتتاح کرد.

پس از نمایش فیلم «گتسبی بزرگ» ضیافت شامی برگزار شد. در این ضیافت بیش از ۶۵۰ نفر از سینماگران و هنرمندان سرشناس شرکت داشتند.

بازیگران و کارگردان فیلم «گتسبی بزرگ»

آنگ لی و استیون اسپیلبرگ که در جایزه اسکار با هم رقابت داشتند، هر دو عضو هیئت داوران شصت‌وششمین جشنواره فیلم کن هستند. آنگ لی با فیلم «زندگی پی» و اسپیلبرگ با فیلم «لینکلن» در اسکار نتوانستند اقبالی به دست بیاورند. در کن اما این دو سینماگر مقابل خبرنگاران ظاهر شدند و یکدیگر را تقدیر و تمجید کردند.

در روزهای در راه ستارگانی مانند مایکل داگلاس، مت دمون، جاستین تیمبرلیک در جشنواره فیلم کن شرکت خواهند کرد.

از ایران اصغر فرهادی، محمد رسول‌اف، علی اصغری، نوید دانش و آناهیتا غزنوی‌زاده در بخش‌های مختلف جشنواره فیلم کن شرکت دارند.

«گذشته»، آخرین اثر اصغر فرهادی، فیلمساز برنده جایزه اسکار، امروز در بخش رقابتی شصت‌وششمین دوره جشنواره فیلم کن، به نمایش در خواهد آمد.

منابع خبری فرانسه نوشته‌اند کارگردان، بازیگران و دست‌اندرکاران این «فیلم بحث‌برانگیز» امروز بر روی فرش قرمز جشنواره کن حاضر خواهند شد و سپس در جشنی که شامگاه امروز به‌مناسبت نمایش آن ترتیب داده شده، شرکت خواهند کرد.

برنیس بژو و طاهر رحیم در «گذشته»

در فیلم «گذشته»، برنیس بژو، بازیگر نامزد اسکار و گلدن‌گلوب و برنده‌ سزار، طاهر رحیم، برنده جایزه سزار، علی مصفا، پائولین بورلت، الیس آگویس، ژان جستین و بابک کریمی نقش‌آفرینی می‌کنند و فیلمبردار آن محمود کلاری است.

در بخش رقابتی شصت‌وششمین دوره جشنواره فیلم کن فیلم‌های کارگردانان مطرحی چون رومن پولانسکی، جوئل و اتان کوئن، جیم جارموش، استیون سودربرگ و پائولو سورنتینو شرکت دارند.

بسیاری از منتقدان با اشتیاق منتظر دیدن ساخته تازه اصغر فرهادی در جشنواره کن هستند.

فیلم «ناشناس» ساخته محمد رسول‌اف در بخش «نوعی نگاه» جشنواره به نمایش درمی‌آید. محمد رسول‌اف در سال ۲۰۱۱ با فیلم «به امید دیدار» موفق شد جایزه بهترین کارگردانی «نوعی نگاه» را به دست آورد.

امسال توماس وینتربرگ، از کارگردانان مطرح سینمای جهان ریاست هیئت داوران بخش «نوعی نگاه» را به عهده دارد.

«بیشتر از دو ساعت» فیلم کوتاه علی عسگری هم در بخش فیلم‌های جشنواره فیلم کن شرکت داده شده است. در بخش سینه‌فونداسیون نوید دانش با فیلم «دونت» شرکت دارد.

شصت و ششمین جشنواره فیلم کن تا ۲۶ مه ادامه دارد. گزارش‌های روزانه رادیو زمانه از این رویداد سینمایی را می‌توانید از طریق رادیو پیگیری کنید.

Share