Share

نخستین مناطره هشت نفره انتخاباتی در ایران

نخستین مناظره تلویزیونی هشت کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری امروز ساعت ۱۶ به وقت ایران به‌طور مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

در این مناظره محسن رضایی، محمدرضا عارف، محمدباقر قالیباف، حسن روحانی، سعید جلیلی، غلام‌علی حدادعادل، محمد غرضی و علی‌اکبر ولایتی، هشت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به سئوالات مربوط به مسائل اقتصادی پاسخ دادند.

این شکل از مناظره با هشت کاندیدای انتخابات به شیوه‌ای بی‌سابقه برای نخستین بار برگزار می‌شد و مجری مناظره تلویزیونی با اعلام این‌که “ساعت‌ها کار کارشناسی برای این مناظرات انجام شده است” گفت به جز وی، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی و دو تن از مدیران بلندپایه این سازمان، کسی از سئوالات خبر ندارد.

با این حال در طول این مناظره چالش چندانی میان شرکت‌کنندگان صورت نگرفت، کسی دیدگاه‌های دیگری را مورد نقد و بررسی قرار نداد و هر کاندیدا دیدگاه خود را نسبت به مسائل اقتصادی ارائه کرد و گاه حتی در تکمیل سخن دیگری حرف می‌زد.

محمدرضا عارف ریشه مشکلات اقتصادی را “حاکمیت یکپارچه یک جریان سیاسی، یعنی اصولگرایان بر اقتصاد کشور” و ” کنار گذاشتن جریان دیگر” دانست و از دخالت “برخی نظامیان و شرکت‌های وابسته به نهادهای نظامی در امور اقتصادی” انتقاد کرد

در بخش نخست مناظره امروز تنها نکته بحث‌برانگیز سخنان محمدرضا عارف در مورد مشکلات اقتصادی بود. وی ریشه مشکلات اقتصادی را “حاکمیت یکپارچه یک جریان سیاسی، یعنی اصولگرایان بر اقتصاد کشور” و ” کنار گذاشتن جریان دیگر” دانست و از دخالت “برخی نظامیان و شرکت‌های وابسته به نهادهای نظامی در امور اقتصادی” انتقاد کرد.

این سخنان اعتراض غلام‌علی حدادعادل را برانگیخت و وی در پاسخ گفت محمدرضا عارف مسئله را بیش از حد سیاسی کرد و گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایان گذاشت.

حدادعادل گفت اگر این اتفاق در دوره اصولگرایان افتاده، نظیرش در دوره اصلاح‌طلبان نیز افتاده است.

محمدباقر قالیباف و محمد غرضی نیز در انتقاد از سخنان عارف تقسیم کشور به گروه‌های سیاسی و “ایجاد اختلاف” را نادرست خواندند.

بخش دوم مناظره امروز با اعتراض محمدرضا عارف، محسن رضایی و حسن روحانی به صداوسیما آغاز شد.

در این بخش، مجری برنامه سئوالات چند پاسخی از کاندیداها پرسید که شرکت‌کنندگان می‌بایست یک گزینه از پاسخ‌ها را انتخاب کنند. معترضان این شیوه را نادرست می‌دانستند.

محمدرضا عارف به‌عنوان اعتراض از پاسخ به بخشی از سئوالات این بخش پرهیز کرد و گفت صداوسیما باید بحث‌های چالش‌برانگیز میان کاندیداها برگزار کند و بحث بر سر مسائل مهم با پاسخ‌های کوتاه به سئوالات چندجوابه مقدور نیست.

محسن رضایی نیز گفت باید شرایطی فراهم شود تا کاندیداها مناظره کنند و یکدیگر را به چالش بکشند.

در بخش دیگری از این مناظره مجری برنامه با نشان دادن تصاویری نظر کاندیداها را در مورد آن‌ها می‌پرسید که این شیوه نیز مورد اعتراض قرار گرفت اما برنامه ادامه پیدا کرد.

قرار است دو دور دیگر از مناظره‌های هشت‌نفره میان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

Share