Share

عدم تصویب قانون منع خشونت علیه زنان از سوی مجلس افغانستان، جنجال‌های زیادی را در حلقه‌های مختلف مدنی به‌وجود آورده است.

دلیل تصویب نشدن این طرح، بروز اختلاف نظر میان نمایندگان مجلس در باره جزئیات آن بود.

شماری از نمایندگان مجلس این قانون را مخالف احکام اسلام دانسته و از تصویب آن جلوگیری کردند.

عبدالرحمان رحمان عضو مجلس نمایندگان در این‌باره می‌گوید:

«درهمین ۹ ماده که اختلافی است در این جا جناب قاضی صاحب، روان کردند ۹ ماده مخالف با نُه آیه‌ی قرآن عظیم‌الشان است.»

اما گلالی نور صافی تعبیر شماری از اعضای مجلس در مورد طرح قانون منع خشونت علیه زنان را رد کرد و گفت: هیچگاه در کتاب خدا چنین نیامده است.

این قانون به صورت فرمان «تقنینی» حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، از چهار سال پیش در حال اجرا بود، اما بر اساس قانون اساسی باید مجلس نمایندگان آن را تصویب کند.

حال فعالان جامعه‌ مدنی گفته‌اند که برای موارد مورد اختلاف در قانون منع خشونت علیه زنان باید مناظره رو در رو با مخالفین این قانون صورت گیرد.

موسسه انکشاف و حمایت از زنان و کودکان افغان در حمایت از قانون محو خشونت علیه زنان در کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضا برای تطبیق قانون محو خشونت علیه زنان روز بار دیگر روز دوشنبه مقابل پارلمان این کمپین را اغاز کردند.

زهرا سپهر رییس موسسه انکشاف و حمایت از زنان و کودکان افغان گفت: در مورد قانون منع خشونت دربرابر زنان باید مناظره رو در رو صورت گیرد تا در خصوص نکات مورد اختلاف که در مخالفت با شرعیت است تصمیم گرفته شود .

وی کمپین جمع‌آوری امضا را برای  تصویب قانون منع خشونت در برابر زنان نیز  موثر خواند.

همچنین شبکه فعالان جوان برای اصلاح و تغییر در نشستی، خواهان مشورت با علمای دینی در مورد قانون منع خشونت دربرابر زنان شدند.

نادیه ندیم مشاور این شبکه گفت: حقوقی که به زنان در دین اسلام داده شده است، در هیچ دین دیگری وجود ندارد. تغییرات در این قانون باید با مشورت با علمای دین صورت بگیرد.

پیش از این نیز یوناما با نشر یک خبرنامه گفته است که «پیشرفت در زمینه اجرای قانون منع خشونت با زنان به حمایت از زنان در زندگی روزمره و فعالیت‌های آسیب‌پذیر آنان کمک می‎کند.»

در این خبرنامه یان کوبیش نماینده سازمان ملل از حکومت و پارلمان افغانستان خواسته است که با حصول اطمینان از این که قانون منع خشونت علیه زنان به صورت کامل اجرا و رعایت می‎شود، به حقوق اساسی زنان و دختران احترام کامل بگذارند و از آنها دفاع کنند.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130605_Report_VAWLaw_LinaArya.mp3[/podcast]

Share