Share

سومین دور از مناظره هشت‌نفره کاندیداهای ریاست جمهوری امروز به‌طور مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش شد.

آخرین مناظره کاندیداها به سیاست‌های داخلی و خارجی مربوط می‌شد که بیشترین حجم آن را بحث بر سر چگونگی پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با کشورهای غربی در بر می‌گرفت.

این دور از مناطره نسبت به دو دوره پیشین چالش‌برانگیزتر بود و در برخی موارد کاندیداها انتقادهای تندی از هم کردند.

در بخش نخست مناظره به جز سعید جلیلی که خود رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران با کشورهای غربی در رابطه با مذاکرات هسته‌ای است، بقیه نامزدها از شیوه پیشبرد مذاکرات انتقاد کردند.

کاندیداهای دیگر تشدید تحریم‌ها را نتیجه سیاست‌های غلط در پیشبرد مذاکرات هسته‌ای دانستند و راه حل را کوتاه نیامدن از ادامه برنامه هسته‌ای و همزمان استفاده از امکانات دیپلماتیک و شرایط مناسب برای جلوگیری از تحریم‌ها عنوان کردند.

در همین حال عملکرد دولت اصلاحات در مورد مذاکرات هسته‌ای که در آن زمان حسن روحانی رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایران بود نیز مورد انتقاد نمایندگان اصولگرا قرار گرفت.

در زمینه سیاست داخلی حسن روحانی در سخنان خود از “برخوردهای پادگانی” و “محدودیت در آزادی‌ها” به‌ویژه در دانشگاه‌ها انتقاد کرد و بحث در این‌باره به جدال لفظی روحانی با محمدباقر قالیباف انجامید.

روحانی گفت قالیباف معتقد به “برخورد گاز انبری” بود و قالیباف می‌گفت در دوران وی نیروی انتظامی و دانشجویان بهترین همکاری را داشتند.

در بخش دیگری از مناظره نامزدهایی چون محمد غرضی و محسن رضایی از “دعوای جناح‌ها” انتقاد کرده و گفتند مردم از این سخنان خسته شده‌اند.

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۴ خردادماه برابر با ۱۴ ژوئن برگزار خواهد شد.

Share