Share

RezaGhochanNejad_Footballفوتبال ژاپن برای پنجمین بار پی در پی به دور پایانی جام جهانی ۲۰۱۴برزیل راه یافت . به لطف برنامه‌ریزی درست ؛ داشتن یک لیک حرفه‌ای و بازیکنانی در لیگ‌های اروپایی و داشتن یک مربی در سطح جهانی « آلبرتو زاکه رونی»ایتالیایی . ژاپنی‌ها در حالی  بلیت حضور در جام جهانی را به دست آوردند که هنوز دو دیدار مقدماتی دیگر برابر عراق و اردن در پیش دارند.ژاپن در حال حاضر در جام کنفدراسیون های فیفا  به عنوان نماینده‌ی قاره‌ی آسیا حضور دارد.
اما ایران که روزی قدرت شماره یک قاره‌ی آسیا بود، پس از پیروزی برابر قطر با تنها گل رضا قوچان‌نژاد پیروز شد، او بازیکن  هلندی ایرانی تباراست که فوتبال را در باشگاه‌های هلند آغاز کرده و در حال حاضر در باشگاه استاندارد لی یژ بلژیک بازی می‌کند.
ایران که با پیروزی سه شنبه شب بار دیگر در جاده‌ی جام جهانی قرار گرفت باید به دیدار سرنوشت سازش، برابر لبنان در ورزشگاه آزادی امید ببندد و دیدار پایانی با کره‌ی جنوبی در اولسان. در این میان دیدار کره‌ی جنوبی با ازبکستان نیز برای ایران اهمیت دارد. فریدون شیبانی مفسر جهانی فوتبال در باره ی دو قدم پایانی ایران بررسی می‌کند.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130608_Sport_Iraj_AdibZadeh_Human_Rawarpoor.mp3[/podcast]

 

Share