Share

محمدرضا عارف کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران از ادامه رقابت‌های انتخاباتی انصراف داد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، عارف در نامه‌ای خبر داده که محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران غروب دوشنبه ۲۰ خرداد “مرقومه‌ای” به او داده و در آن گفته ادامه حضور عارف را در انتخابات “به مصلحت نمی‌داند.”

خاتمی از اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان خواست که با هوشیاری حضور حسن روحانی را “فرصتی مناسب برای رسیدن به خواست‌ها و مطالبات خود” بدانند

عارف افزوده است: “از آنجا که از ابتدای ورودم به عرصه انتخابات بارها بر موضع تمکین از اجماع با محوریت جناب آقای خاتمی تأکید نموده‌ام… لذا با عنایت به نظر صریح جناب آقای خاتمی و تجارب انتخابات دو دوره گذشته ریاست‌جمهوری، انصراف خود را از ادامه رقابت‌های انتخاباتی اعلام می‌دارم.”

معاون اول دولت ایران در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی نوشته است: “اینجانب گذشتن از حق خویش به نفع ملت بزرگ و ایران سربلند را مصداق روشن اصلاح‌طلبی واقعی می‌دانم.”

در همین حال محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران در پیامی ضمن تشکر از محمدرضا عارف، گفت رأی‌اش را به حسن روحانی خواهد داد.

خاتمی کناره‌گیری عارف از رقابت‌های انتخاباتی را تصمیمی “شجاعانه” و “تلاش برای جلوگیری از تشتت آراء و پراکندگی نیروها” دانست و از همگان به‌ویژه اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهان خواست که با هوشیاری حضور حسن روحانی را “فرصتی مناسب برای رسیدن به خواست‌ها و مطالبات خود” بدانند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، که صلاحیت نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان رد شد نیز در دیدار امروز خود با گروهی از جوانان اعلام کرد که به حسن روحانی رأی می‌دهد.

روحانی از همه “طرفداران اعتدال و میانه‌روی” خواست که خود را برای “تحول بزرگ” در روز انتخابات آماده کنند

حسن روحانی نیز پس از کناره‌گیری محمدرضا عارف بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن ضمن اشاره به این موضوع گفت مدافع گفتمان “اخلاق و میانه‌روی و دوری از افراط و تفریط” است.

روحانی از همه “طرفداران اعتدال و میانه‌روی” درخواست کرد که خود را برای “تحول بزرگ” در روز انتخابات آماده کنند.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تقدیر از محمدرضا عارف، حمایت خود از حسن روحانی را اعلام و اظهار امیدواری کرد که مردم بتوانند روحانی را “تجلی حضور و بروز تفکر اصلاح‌طلبی بیابند.”

شورای مشاوران محمد خاتمی نیز طی بیانیه‌ای از حسن روحانی به‌عنوان نامزد نهایی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری پشتیبانی کرده است.

محمدرضا عارف و حسن روحانی دو نامزدی بودند که در میان هشت کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیشتری نزدیکی را به اصلاح‌طلبان داشتند.

Share