Share

۱۶۱ نفر از کنشگران سیاسی، مدنی، اجتماعی، حقوق بشری و محروم از تحصیل، در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید ایران، خواستار پیگیری وضعیت افراد محروم از تحصیل شده‌اند.

نویسندگان نامه ضمن ابراز خرسندی از انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس‌جمهور، گفته‌اند مطالباتی را عرضه می‌کنند که حسن روحانی در برنامه‌های انتخاباتی از جمله مناظره‌های تلویزیونی وعده آن‌ها را داده بود.

آن‌ها ضمن اشاره به آن‌که روحانی بر “حقوق شهروندی تمام ایرانیان فارغ از جنس، قومیت و مذهب” تأکید کرده است، نوشته‌اند بسیاری از اقلیت‌های دینی و مذهبی در چند سال اخیر به‌واسطه مسائل گوناگون متحمل تبعیض‌های فراوانی شده‌اند و این تبعیض‌ها در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد بیشتر شده است.

این کنشگران برخی از تبعیض‌ها مانند جلوگیری از ورود داوطلبان بهائی، دانشجویان ستاره‌دار و فعالان و منتقدان سیاسی به مؤسسات آموزش عالی را برشمرده و این نمونه‌ها را مبین این آن دانسته‌اند که در این سالیان “نه تنها هیچ یک از دولتمردان قدمی در پی اصلاح این وضع بر نداشته‌اند بلکه متولیان فرهنگی کشور تحت عنوان انقلاب فرهنگی تصمیم گرفتند بیش از پیش این دانشجویان را از دانشگاه‌ها اخراج و از ورود داوطلبان جدید جلوگیری کنند.”

آن‌ها همچنین به بازداشت استادان دانشگاه مجازی بهائیان و برخوردهای گسترده با یارسان اهل حق اشاره کرده‌اند.

نویسندگان نامه گفته‌اند مطالبه‌شان “رفع تبعیض به واسطه تعدد مذاهب و اقلیت‌ها” در ایران است.

Share