Share

محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران می‌گوید که این کشور به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اجازه ورود به ایران را نمی‌دهد و منابع گزارش‌های احمد شهید “سایت‌های مخالف نظام بوده و فاقد اعتبار” هستند.

او به خبرگزاری مهر گفت: “احمد شهید در گزارشات خود به افرادی اشاره می کند که هیچ مدرکی برای اثبات حضور آنها وجود ندارد و صرفا یک ادعا است.”

احمد شهید می‌گوید که طی دوران ماموریتش برای تهییه گزارش از وضعیت حقوق بشر در ایران با صدها نفر از فعالان سیاسی و مدنی و افرادی که قربانی نقض حقوق بشر در ایران بوده‌اند، گفت‌گو کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، فاش نشدن اطلاعات افرادی که با احمد شهید گفت‌وگو کرده‌اند، “اشکال مهم” این گزارش عنوان کرده و گفته است: “صرف اینکه فردی در جایی ادعایی کند از آن نمی توان به عنوان منبع استفاده کرد. یکی از روشها و الزامات احمد شهید این است که اگر ادعایی پیدا کرد باید منبع آن را بگوید تا قابل راست آزمایی باشد.”

احمد شهید هنگام ارائه چهارمین گزارش خود در مارس سال ۲۰۱۳ گفت که این گزارش را از طریق گفت‌وگو با ۱۶۹ شاهد نقض حقوق بشر در این کشور تهیه کرده است.

احمد شهید، وزیر امور خارجه پیشین مالدیو، ۲۷ خرداد ۱۳۹۰ به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد و تاکنون چهار گزارش از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه داده که هر بار با برخوردهای شدید جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

Share