Share

Egypt_Tahrir2ارتش مصر ساعت ۷ بعدازظهر چهارشنبه سوم ژوییه، ۱۲ تیرماه -به وقت محلی- اعلام کرد: «محمد مرسی دیگر رییس جمهور این کشور نیست». ژنرال سیسی، فرمانده‌ی ارتش مصر گفت: «قانون اساسی این کشور  به حال تعلیق درآمده و رییس دادگاه قانون اساسی، عدلی منصور ۶۸ ساله تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و مجلس به عنوان رییس جمهور موقت فعالیت خواهد کرد». جمعیت حاضر در میدان تحریر قاهره با شنیدن خبر برکناری مرسی به شادمانی پرداختند.

عدلی منصور امروز سوگند یاد کرد.

مرسی و مشاورانش به محل نامعلومی برده شده‌اند و اجازه‌ی خروج از کشور ندارند. چند تن از رهبران مهم اخوان‌المسلمین بازداشت شده‌اند. پخش برنامه‌های تلویزیون اسلام‌گرای مصر قطع شده است. در تظاهرات طرفداران و مخالفین مرسی، ۱۴ تن کشته شده‌اند. در این میان، باراک اوباما نگرانی عمیق خود را از تصمیم ارتش در برکناری محمد مرسی اعلام کرد وخواستار برگزاری هرچه زودتر انتخابات شد، اما حرفی از کودتا نزد. ملک عبداله، پادشاه عربستان نخستین رهبر عربی بود که در پیامی به عدلی منصور آغاز رهبری‌اش را در این دوران حساس و بحرانی تبریک گفت. روزنامه‌های تهران در چاپ دوم بامداد امروز خود نوشتند مرسی برکنار شد.  اما جمهوری اسلامی هنوز موضع خود را اعلام نکرده است.

ایرج ادیب‌زاده برای بررسی اوضاع کنونی مصر با امیر طاهری، کارشناس سیاسی و روزنامه‌نگار و نویسنده در لندن گفت‌و‌گویی انجام داده است.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130704_AmirTaheri_Egypt_IrajAdibZadeh.mp3[/podcast]

Share