Share

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه امروز گفت از حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید این انتظار می‌رود که شعار اعتدال‌گرایی را تفسیر کند.

احمد خاتمی: حدود ۴۰ روزنامه در کشور در حال انتقاد کردن هستند که به آن‌ها تعرضی نمی‌شود

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، احمد خاتمی گفت: “شعار اعتدال‌گرایی باید تفسیر شود تا مورد سوءاستفاده عده‌ای قرار نگیرد.”

به‌گفته وی “مظهر اعتدال‌گرایی” مواضع سیاسی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران که از آن به‌عنوان “فتنه” یاد می‌کرد، گفت: “آن‌ها که در آن عرصه فتنه‌گری کردند، تندروی افراطی و آن‌ها که سکوت کردند نیز کندرو بودند. اعتدال در عرصه سیاسی، همراهی با مواضع رهبری است.”

احمد خاتمی: اعتدال در عرصه سیاسی، همراهی با مواضع رهبری است

احمد خاتمی در مورد دولت جدید حسن روحانی و چگونگی برخورد با آن گفت: “موضع ما نسبت به این دولت و نسبت به دولت‌های قبلی و‌ آینده، حمایت ناصحانه است. اگر عملکرد خوب باشد، تشویق را در پی خواهد داشت و اگر جایی دیدیم موضعی وجود دارد که با قانون و ولایت فقیه نمی‌خواند، دلسوزی و امر به معروف و نهی از منکر را پیش می‌گیریم.”

وی در بخش دیگری از سخنان خود برخی از اظهارات در مناظره‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را “بی‌انصافی” دانست و افزود: “فضا به‌گونه‌ای وانمود شد که گویی کشور در عرصه اقتصاد دچار ورشکستگی، در عرصه آزادی دچار خفقان و در عرصه سیاست خارجی فشل بوده است.”

احمد خاتمی دلیل مشکلات اقتصادی ایران را “تحریم‌ها و سوءتدبیر” عنوان کرد و در مورد آزادی‌ها در کشور نیز گفت: “حدود ۴۰ روزنامه در کشور در حال انتقاد کردن هستند که به آن‌ها تعرضی نمی‌شود… من می‌پرسم که آیا در دانشگاه‌ها و رسانه‌ها آزادی وجود ندارد؟”

در مورد سیاست خارجی نیز گفت: “آیا ما تنش‌زایی کردیم یا دشمن؟ آن‌ها با ما درافتادند. انصاف این است که همه جنبه‌ها دیده شود.”

Share