Share

Gashte_Ershadچگونگی عملکرد گشت ارشاد و نحوه برخورد با گشت‌های ارشاد یکی از مواردی بود که حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران وعده اصلاحش را داده است، اما اخبار منتشر شده در روزهای اخیر حاکی از دور جدید تمرکز بر وضعیت پوشش زنان از سوی نهادهای دولتی است.
هم‌زمانی فرارسیدن فصل گرما، آغاز ماه رمضان و هفته «حجاب و عفاف» نیز توجه به وضعیت پوشش و آنچه در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی ایران «بدحجابی» عنوان می‌شود را افزایش داده است.
حسن روحانی در مصاحبه با هفته‌نامه چلچراغ بار دیگر اعلام کرد که با شیوه برخورد گشت ارشاد مخالف است و آن را حاصل یک «قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی» می‌داند.
اما نیروی انتظامی همچنان بر ادامه روش‌های قبلی خود تاکید دارد و در اطلاعیه‌ای که به مناسبت ماه رمضان صادر کرده، «رعایت عفاف و حجاب» را یکی از مواری دانسته که باید در طی این ماه رعایت شود.
در همین حال و در کنار نگاه امنیتی، برخورد‌های «تشویقی و ترویجی» از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار مقامات دولتی قرار گرفته است. به طوری که قرار است در هفته جاری که هفته «عفاف و حجاب» نام گرفته، دویست برنامه برای نهادینه کردن حجاب در سطح استان تهران برگزار شود.

در این مجله و در گفت‌وگو با نسیم سرابندی‌زاده به بررسی دیدگاه های مختلفی که اخیرا از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران، فرمانده نیروی انتظامی و مراجع تقلید و دست‌اندرکاران دولتی درباره گشت‌های ارشاد اعلام شده، می‌پردازیم.[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130711_MaryamHosseinKhah_NasimSarabandi_Women_LidaHosseiniNejad.mp3[/podcast]

Share