Share

خانواده مخملباف با انتشار بیانیه‌ای مسئول ناپدید شدن جوایز سینمایی خود از موزه سینما را وزارت ارشاد دانستند و اعلام کردند که موزه سینما طبق قراردادی که با آن‌ها دارد باید این جوایز را به این خانواده بازگرداند.

بخش جوایز خانواده مخملباف در موزه سینمای ایران

پس از سفر اخیر محسن مخلمباف، فیلمساز ایرانی به اسرائیل، برای شرکت در جشنواره فیلم اورشلیم، جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی ایران طی نامه‌ای به مدیرعامل موزه سینما خواستار برداشتن آثار وی از موزه سینما شد.

خانواده مخلمباف گفته‌اند که از چند سال پیش خبردار شده‌اند تعدادی از این جوایز ناپدید می‌شوند و بخش جوایز این خانواده در موزه سینما “هر روز چون برف آب می‌شود”.

در این بیانیه آمده است: “با انتشار بیانیه وزارت ارشاد معلوم شد که باعث و بانی ناپدید شدن جوایز ما از موزه همان مسئولینی هستند که تمام ۳۰ جلد کتاب و حدود ۴۰ فیلم خانوادگی ما را ممنوع کرده اند. و حتی گروهی را به دلیل داشتن آرشیو اثار ما مورد مواخذه قرار داده‌اند.”

خانواده مخلمباف گفته‌اند از آن‌جا که می‌دانستند روزی این جوایز مصادره یا نبود می‌شوند قراردادی با موزه سینما بسته‌اند که حضور جوایز را در موزه سینما مشروط به دوره زمانی‌ای کرده که موزه امکان حفاظت کامل از این جوایز را داشته باشد.

این خانواده افزوده‌اند: “در غیر این صورت موزه موظف است این جوایز را طبق لیست موجود، در اسرع وقت، به ما مسترد کند تا در دوره دیگری به مردم باز پس داده شود.”

خانواده مخملباف که تاکنون ۱۲۰ جایزه بین‌المللی دریافت کرده است این جوایز را متعلق به مردم ایران می‌داند.

Share