Share

diabet_babyطبق تحقیقات اخیر آسیب‌شناسان دانشگاه فلوریدای جنوبی، نوزادانی که اولین وعده‌های غذایی جامدشان را بین ۴ تا ۶ ماهگی دریافت می‌کنند، شانس کمتری برای ابتلا به دیابت نوع ۱ دارند.
این‌که چه ارتباطی بین نخستین وعده غذایی جامد نوزادان و بروز این بیماری می‌تواند وجود داشته باشد، هنوز معلوم نیست. اما دانشمندان احتمال می‌دهند اولین وعده غذایی جامد، سیستم ایمنی بدن نوزاد را بیش از حد تحریک کند.

فیزیک جدید، دما را بر حسب انرژی جنبشی مولکول‌های سازنده یک جسم تعریف می‌کند. ولی معیار کنونی تعیین دما، یعنی نقطه سه‌گانهٔ آب، ربطی به این تعریف ندارد. نقطه سه‌گانهٔ هر ماده، دما و فشاری‌ست که در آن هر سه حالت ماده (گاز، مایع و جامد)، در وضعیت تعادل گرمایی قرار می‌گیرند.
ولی این معیار، امروزه برای بررسی دماهای فوق‌العاده پایین جوابگو نیست، و به همین واسطه هم عده‌ای از پژوهشگران بریتانیایی تصمیم گرفتند با محاسبه دقیق ثابت بولتزمن، این عدد طبیعی را به عنوان معیار دقیق‌تری برای سنجش دما معرفی کنند.

در فاصلهٔ تقریباً یک و چهار دهم میلیارد کیلومتری از ما، فضاپیمای کهنه‌کاری به گرد سیاره زحل می‌چرخد که این روزها در انتظار مأموریت جالبی به سر می‌برد. فضاپیمای کاسینی، که طی حضور ۹ ساله‌اش در مدار سیاره زحل، تقریباً می‌شود گفت همهٔ اطلاعات ما از این سیاره را متحول کرده، حالا قرار است یک عکس تاریخی بگیرد.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130716_SiavashMovahed_Science_Weekly_LidaHosseiniNejad.mp3[/podcast]

Share