Share

در پی ساخت “باغبان”، آخرین فیلم محسن مخملباف در اسرائیل و حضور وی در جشنواره فیلم اورشلیم (بیت‌المقدس)؛ و سپس انتشار بیانیه‌هایی از سوی ایرانیان بر علیه و یا در حمایت از وی، بیانیه دیگری به‌شکل آنلاین و با امضای ده‌ها شهروند ایرانی و غیرایرانی به پشتیبانی از اقدام مخملباف منتشر شد.

امضاکنندگان بیانیه: به جای جنبش بایکوت جنبش صلح راه بیندازیم.

امضاکنندگان این بیانیه فیلم “باغبان” مخملباف را “مستند شاعرانه”ای درباره صلح و آیین بهایی دانسته‌ و حضور این فیلمساز ایرانی در اسرائیل را “نفی‌کننده سیاست جمهوری اسلامی” و “نقد سیاست گروهی از اپوزیسیون که سیاست بایکوت و تحریم را همچنان ادامه می‌دهند” عنوان کرده‌اند.

آن‌ها نوشته‌اند: “ما با مخملباف هم‌عقیده‌ایم که بایکوت فرهنگی‌ اسرائیل راه چاره نیست و تنش میا‌ن اسرائیل و اعراب وقتی از میان می‌رود که به جای جنبش بایکوت جنبش صلح راه بیندازیم.”

امضاکنندگان بیانیه: گفتمان قهرآمیز و جنگ‌طلبانه میان ایران و اسرائیل نه به سود دو کشور است و نه به سود منطقه ما

امضاکنندگان بیانیه که برخی از آنان از چهره‌های فرهنگی و سیاسی ایران هستند، افزوده‌اند: “ایرانیان سه دهه است با کشوری در ستیز‌ند که آن را نمی‌شناسند و با آن رفت و آمد ندارند. ادامه این روند قهر تنها به سود کسانی مانند محمود احمدی‌نژاد است که هیزم بیار آتش خصومت در هشت سال اخیر بوده است.”

این شهروندان معتقدند که مخملباف با ساختن فیلم خود در اسرائیل سنگ بنای پلی فرهنگی‌ میان دو کشور را گذاشته است و “اکثریت مردم دو کشور از این اقدام صلح‌طلبانه او استقبال می‌کنند.”

آن‌ها افزوده‌اند: “گفتمان قهرآمیز و جنگ‌طلبانه میان ایران و اسرائیل نه به سود دو کشور است و نه به سود منطقه ما. اقدام مخملباف به شکلی نمادین و کم‌هزینه بازگوی این خواست تازه است. هر نوع تسهیل روابط فرهنگی میان مردم خاورمیانه به سود فلسطینیان نیز خواهد بود.”

این بیانیه به مدت سه روز به صورت آنلاین در اختیار عموم قرار گرفت و بیش از ۲۵۰ نفر از شهروندان از جمله ایرانیان بهایی، روزنامه‌نگاران، استادان دانشگاه و فعالان مدنی آن را امضا کردند.

چندی پیش بیانیه‌ای با بیش از ۱۵۰ امضاء از سوی برخی چهره‌های دانشگاهی، فرهنگی و سیاسی منتشر شد که شرکت محسن مخملباف در جشنواره اورشلیم (بیت‌المقدس) را حمایت ضمنی از “سیاست‌های آپارتاید اسرائیل” نامیده و “مغایر با وجدان انسانی” لقب دادند.

ــــــــــــــــــــــــ

در همین زمینه:

سفر به دیگر سو؛ مخملباف در اورشلیم
مقاومت در برابر مصادره تاریخ سینمای ایران
اسرائیل؛ یک بحث داغ ایرانی

Share