Share

بهروز علیشیری، جانشین نماینده جمهوری اسلامی ایران در بانک جهانی بیانیه اخیر بانک جهانی درباره قصور ایران در بازپرداخت قسط وام‌هایش را “یک رفتار غیرحرفه‌ای، غیر فنی و غلط” دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهروز علیشیری گفت که ایران تمام اقساط وام‌ها را به بانک جهانی و سایر بانک‌های خارجی پرداخت کرده است و یکی از “خوش‌حساب‌ترین کشورها در ایفای تعهدات قراردادهای مالی بین‌المللی” است.

به گفته او ایران از 15 ژانویه 2013 آماده پرداخت نزدیک به 29 میلیون دلار موعد بازپرداخت اقساط پروژه‌ها بود که باید حداکثر به مدت 6 ماه پرداخت می شد، اما به دلیل تحریم‌های بانکی علیه ایران امکان پرداخت این وام‌ها را نداشت و سرانجام در چهارم ماه ژوئن (بیست و چهارم خردادماه) مدیر مالی بانک جهانی اجازه نقل و انتقال را از طریق بانک واسط از مقامات ذیربط آمریکایی گرفت.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اضافه کرد: “ما از پانزدهم ژانویه تا چهارم ژوئن به مدت پنج ماه بر اساس حدوث شرایط عدم اختیار و خارج از کنترل، علیرغم آمادگی برای پرداخت ها، امکان پرداخت نداشتیم و این شرایط خارج از اراده ما بوده است.”

بانک جهانی روز پنج‌شنبه، ۱۸ ژوئیه، اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ایران بیش از شش ماه در زمینه پرداخت اقساط وام خود به این بانک تاخیر کرده است. این موسسه مالی جهانی کل میزان بدهی ایران را بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

در همین زمینه:
تاخیر ایران در بازپرداخت اقساط وام بانک جهانی

Share