Share

سرانجام اعتراضات چند هفته‌ای کارگران فولاد زاگرس به ثمر نشست؛ حکم اخراج آنان لغو شد و حقوق معوقه آنان ظرف ۱۵ روز پرداخت خواهد شد.

کارگران معترض خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت سه ماه دستمزد معوقه و حق بیمه بودند

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، روز گذشته در جریان دومین سفر کارگران اخراجی کارخانه فولاد زاگرس به تهران، کمیسیون اصل ۹۰ با حضور نمایندگان کارگران و کارفرما به همراه نمایندگانی از سهامداران این کارخانه تشکیل جلسه داد.

زاهد ربیعی، نماینده کارگران در این جلسه، گفت: “در جلسه دیروز مصوب شد تمامی ۲۳۵ کارگر اخراج‌شده به کار خود بازگردند و کارفرما حق قطع رابطه کاری این کارگران با کارخانه را ندارد.”

ربیعی افزود: “همچنین تکلیف شد کارخانه به سرمایه‌گذاری که صلاحیت مدیریت کارخانه را داشته باشد واگذار شود و هر سرمایه‌داری که کارخانه را تحویل گرفت، برای ادامه تولید از نیروهای فعلی استفاده کند و حق اخراج کارگران را ندارد.”

اعتراضات جمعی کارگران فولاد زاگرس از روزهای ۱۹ و ۲۰ تیرماه در کردستان آغاز شد و سپس به تهران کشید

به‌گفته این نماینده کارگران کارفرما در جلسه دیروز متعهد شد تا یافتن سرمایه‌گذار جدید با استفاده از امکانات شورای ویژه‌ای بنام شاک که از کارگران واحد‌های بحران‌زده حمایت می‌کند، مقرری بیکاری کارگران را پرداخت کند تا ارتباط کارگران با کارخانه تداوم داشته باشد.

کارفرما همچنین تعهد داده است معوقات حقوقی کارگران را حداکثر تا ۱۵ روز آینده پرداخت کند.

روز گذشته حدود ۲۰۰ نفر از کارگران فولاد زاگرس کردستان برای پی‌گیری مطالبات خود بار دیگر به تهران بازگشته و مقابل مجلس تجمع کردند.

۲۳۵ کارگر کارخانه فولاد زاگرس روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه، اخراج شده‌اند.

 آن‌ها در روزهای ۱۹ و ۲۰ تیرماه در مقابل اداره کار قروه و استانداری کردستان تجمع کردند و سپس برای پی‌گیری خواسته‌های خود در روز ۲۴ تیرماه به‌مدت سه روز در خیابان پاستور و مقابل مجلس در تهران به اعتراضات خود ادامه دادند.

پس از این‌که از ورود نمایندگان کارگران به ساختمان مجلس جلوگیری شد، سفر اعتراضی آنان به تهران بدون دریافت پاسخ روشنی از سوی مسئولان، در روز ۲۶ تیرماه پایان یافت.

کارگران اخراجی پس از بازگشت از تهران، روز ۲۷ تیرماه مقابل اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان قروه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارگران معترض خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مطالبات معوقه خود، شامل سه ماه دستمزد و حق بیمه بودند.

Share