Share
علی مزروعی

علی مزروعی

مجلس نمایندگان آمریکا مجموعه جدیدی از طرح تحریم‌های سختگیرانه‌تری علیه اقتصاد ایران را در دست بررسی قرار داده است.

در این سری جدید تحریم‌ها، بخش‌های صنعتی به‌ویژه بخش معدن و ساخت و ساز و مسکن نیز هدف قانون‌گذاران آمریکایی خواهد بود. این طرح قرار است تا پیش از تعطیلات ماه اوت به رأی گذاشته شود و این در حالی است که باب منندز، رییس کمیته روابط خارجی سنا قبلا گفته بود که دست‌کم تا ماه سپتامبر و پیش از آغاز به‌کار رسمی دولت حسن روحانی قرار نیست تحریم‌های جدیدی علیه ایران بررسی و به اجرا گذاشته شود.

این خبر در کنار کاهش خرید شصت درصدی نفت هند از ایران در واپسین روزهای کاری دولت دهم اقتصاد ایران را با بحران‌های پیوسته و متعددی روبرو کرده است.

آرش حسن‌نیا

آرش حسن‌نیا

سراج‌الدین میردامادی در گفت‌وگو با علی مزروعی، نماینده مجلس ششم و کارشناس اقتصاد و همچنین آرش حسن‌نیا، روزنامه‌نگار شاغل در رادیو فردا و کارشناس مسائل اقتصادی به بررسی این موضوع پرداخته است. در این گفت‌وگو سراج‌الدین میردامادی به دنبال پاسخ این سوالات است: دوگانگی در سیاست آمریکا در زمینه تشدید تحریم‌ها علیه ایران پیش از آغاز بکار دولت حسن روحانی چگونه ارزیابی می‌شود؟ چرا معدن و ساخت و ساز هدف تحریم های جدید قرار گرفته است؟ کاهش شصت درصدی خرید نفت از سوی هند چه عواقبی خواهد داشت؟ و آیا جمهوری اسلامی ایران می‌تواند برای این کسری فروش نفت خود، خریدار جایگزینی را بیابد؟

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130724_Siasi_Seraj_Mazroei_HassanNiaArash.mp3[/podcast]

Share