Share

gay russia

در این شماره جنگ فرهنگی از عذرخواهی علی دهباشی، تجمع اعتراضی نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران، فراخوان تجمع سینماگران ارزشی در برابر وزارت ارشاد، اعتراض مدافعان حقوق همجنسگرایان روسی و چند خبر دیگررا با انتخاب حسین نوش آذرخواهید شنید.
در ادامه گفت‌وگوی اختصاصی شهزاده سمرقندی را خواهید شنید با عزیز بارز، فعال حقوق بشر و محقیق افغان در اکسفورد، درباره لایحه واحد درسی (لایحه نصاب واحد تحصیلی) برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در افغانستان. لایحه واحد درسی برای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی از جمله برنامه‌هاییست که رسما از سوی وزارت تحصیلات عالی کشور افغانستان معرفی شده. بر اساس خبر مندرج در وبسایت رسمی وزارت تحصیلات عالی کشور افغانستان «این نصاب جدید که در مطابقت با ارزش های دینی، فرهنگی وتقاضاهای مارکیت کار، تهیه شده است نه تنها در بلند بردن ظرفیت علمی نهادهای دولتی مثمر بوده بلکه نهادهای تحصیلات عالی خصوصی نیز می تواند از آن استفاده نمایند.»این نصاب واحد تحصیلی در سال جاری در تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تطبیق خواهد شد. هفته پیش سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افغانستان به رادیو زمانه گفته بود که کهنه بودن برنامه های درسی در دانشگاه‌های کشور یک مشکل جدی بوده است. اما برخی از چهره‌های فرهنگی افغانستان معتقدند که برخی از دانشگاه‌های خصوصی داخل کشور در این چند سال آخر رو به رشد بوده‌اند و ممکن است با راه‌افتادن این برنامه تاثیرات منفی به فعالیت‌های انها وارد شود.
این لایحه جدید درسی مدتی‌ست که موضوع بحث گروه‌های مختلف در جامعه افغانستان است و بسیاری‌ها نگرانی خود را از این لایحه بیان کرده‌اند. گفته می‌شود که این لایحه می‎‌تواند باعث تضعیف شدن دانشگاه‌های خصوصی و ایجاد محدودیت‌های تازه در استفاده واژه‌های فارسی در موسسات دولتی این کشور شود.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130726_Jong_Farhangi_Nooshazar_Shahzadeh.mp3[/podcast]

Share