Share

andrey Volos«بازگشت به پنجرود» آخرین رمان اندریی والاس، نویسنده شناخته شده روس، وارد بازار کتاب در روسیه شد. در مراسم رونمایی از کتاب این نویسنده ، او گفت که از دهه هشتاد مشغول نوشتن این رمان بوده است . به گفته والاس، روزگار رودکی، شاعر کلاسیک پارسی‌گو، همیشه برای او یک نمونه بوده است. مانند روزگار بسیاری از مهاجران این سرزمین، که پس از جنگ داخلی در تاجیکستان،  پریشان و در‌به‌در شدند. نویسنده، چهره رودکی پیر را بازنویسی کرده است که با چشمان نابینا و در کهن‌سالی در بین راه بخارا و پنجرود، با مردم کشور خود رو به رو می شود و با آن‌ها سخن می‌گوید.

اندریی والاس، نویسنده روس‌تبار تاجیکستان، سال ۱۹۵۵ در شهر دوشنبه به دنیا آمده است. دوشنبه در آن سال‌ها «ایستالین‌آباد» نام‌گذاری شده بود که بعدها  دوباره اسم اصلی خودرا به دست آورد. اندریی والاس درباره دوران کودکی خود که در شهر دوشنبه سپری شده است، که رمان معروف “خرماباد” را از آن دوران نوشت. این رمان برنده جوایز متعدید ادبی در روسیه شد. اندریی والاس نویسنده روس زبان با روحیه شرقی ست، که به همین دلیل نوشته‌های او در روسیه چند فرهنگی، خواننده بسیاری دارد.

از این نویسنده به غیر از “بازگشت به پنجرود” پنج رمان دیگر و سه مجموع حکایات نیز به نشر رسیده است.[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130731_Book_review_Andrey_Volos_shahzadeh.mp3[/podcast]

Share