Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشردر ایران از نمایندگان خارجی که برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید ایران دعوت شده‌اند خواست که در سفر خود، خواستار ملاقات با رهبران مخالفان سیاسی که در حصر خانگی هستند بشوند و آزادی فوری آن‌ها را درخواست کنند.

خاویر سولانا، مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل جزو میهمانان خارجی هستند که در مراسم تحلیف حسن روحانی ، شرکت خواهند کرد.

این مراسم ۱۳ مردادماه جاری در تهران برگزار می‌شود.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم در سال ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد همسر موسوی، از تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۹ درحصر خانگی به‌سر می‌برند.

هادی قائمی، مدیرکمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: “همان‌طور که خانم کاترین اشتون در سفر اخیرش به مصر خواستار ملاقات با محمد مرسی شد، سولانا و الیاسون هم باید از این فرصت استفاده کرده و خواستارملاقات با این سه مخالف سیاسی در حصر شوند و جهان را نسبت به وضعیت آنان آگاه کنند.”

قائمی افزود: “برای بیش از دوسال و نیم هیچ خبرموثقی از وضعیت این افراد در دست نیست و ضروری است که سولانا و الیاسون آن‌ها را در جریان سفرشان ملاقات کنند.”

به‌گفته مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران درخواست و تقاضای داخلی و خارجی برای حسن روحانی “شرایط لازم برای تغییر وضعیت را چنان‌که در جریان مبارزات انتخاباتی وعده داده بود، تسهیل خواهد کرد.”

Share