Share

amir mohsen mohamadi 2پس از اعلام رسمی دولت استرالیا، مبنی بر اینکه از این پس، پناهجویانی که به طور غیر قانونی از راه آبی، وارد خاک استرالیا شوند، دیگر شانسی برای ماندن در این کشور را نخواهند داشت، جمعی از پناهجویان که اکثر آنها هم ملیت ایرانی دارند، در محل اسکان خود در جزیره‌ای در اقیانوس آرام، دست به شورش و اعتراض زدند. در شهرهای استرالیا نیز شماری از مدافعان حقوق پناهندگان مخالفت خود را با تصمیم جدید دولت این کشور اعلام کردند.
علاوه بر این، دولت استرالیا اعلام کرده است که از این پس، حتی اگر با درخواست پناهندگی این دست از پناهجویان هم موافقت شود، آن‌ها حق زندگی و کار در داخل خاک استرالیا را نخواهند داشت و ‌باید در کشورهایی دورافتاده‌ و توسعه‌نیافته‌ای نظیر گینه‌نو که دولت استرالیا با آن‌ها قرار داد امضا کرده است زندگی کنند.
در طی سال‌های اخیر،  بر شمار ایرانیانی که از طریق مرز دریایی اندونزی، خود را به جزیره‌ «کریسمس» استرالیا در اقیانوس آرام می‌رسانند، افزوده شده و وضعیت کنونی به نگرانی‌های گسترده‌ای در بین آنان دامن زده است.

برای آگاهی بیشتر از وضعیت پناهجویان در استرالیا، بهنام دارایی‌زاده با امیرمحسن محمدی، فعال سیاسی و آشنا به مسائل پناهندگان در استرالیا، گفت‌وگویی انجام داده است.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130806_HumanRights_AmirmohsenMohamadi_BehnamDaraizadeh.mp3[/podcast]

 

Share