Share

مجلس ایران امروز در ادامه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت یازدهم به بررسی سابقه‌ها و طرح‌های چهار وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت؛ علوم، تحقیقات و فن‌آوری؛ ارشاد و فرهنگ اسلامی؛ و کشور پرداخت و همچون دو روز گذشته باز هم رویدادهای سال ۱۳۸۸ در محور بحث‌ها بود.

جعفر میلی منفرد،‌ وزیر پیشنهادی علوم

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشنهادی صنعت؛ جعفر میلی منفرد،‌ وزیر پیشنهادی علوم؛ علی جنتی، وزیر پیشنهادی ارشاد و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر پیشنهادی کشور در جلسه صبح امروز مجلس به دفاع از برنامه‌های خود پرداختند.

در بررسی صلاحیت جعفر میلی منفرد،‌ وزیر پیشنهادی علوم، نمایندگان مخالف بر نکاتی چون حمایت وی از گروه دانشجویی دفتر تحکیم وحدت و علی افشاری، یکی از مسئولان وقت این گروه؛ حضور وی در اعتراضات دانشجویی ۱۷ تیر ۷۸، شرکت وی در تحصن‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و بازداشت‌اش در این سال؛ همراهی وی با تعطیلی امتحانات دانشگاهی، ایجاد التهاب در دانشگاه‌ها؛ و طرح موضوع مهندسی‌شدن انتخابات در اعلامیه‌ای که وی امضا کرده، تأکید کردند.

مخالفان جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی علوم بر حمایت وی از علی افشاری، حضور وی در اعتراضات دانشجویی ۱۷ تیر ۷۸، شرکت وی در تحصن‌های پس از انتخابات سال ۸۸ و بازداشت‌اش در این سال؛ همراهی وی با تعطیلی امتحانات دانشگاهی، انگشت گذاشتند.

به بخشی از این سخنان علی مطهری، نماینده مجلس به‌عنوان موافق وزیر پیشنهادی پاسخ گفت و بخش‌هایی را نیز جعفر میلی منفرد در دفاع از خود جواب داد.

مطهری حضور میلی منفرد در رویدادهای ۱۷ تیر ۷۸ را اقتضای سمت وی دانست و گفت وزیر پیشنهادی علوم نقش مؤثری در حل و فصل این رویدادها داشت.

مطهری همچنین گفت میلی منفرد هیچ نقشی در حوادث سال ۸۸ نداشت و بازداشت وی در این سال به‌اشتباه صورت گرفته و نیروهای امنیتی نیز در این‌باره عذرخواهی کرده‌اند.

جعفر میلی منفرد در دفاع از خود گفت در جلسه‌ای برای حل مشکلات ناشی از رویداد ۱۸ تیر ۸۸ شرکت کرده اما نه حرفی زده‌ و نه موضعی گرفته است.

وی همچنین گفت در طول دوران فعالیت‌اش در دانشگاه هیچ کلاس و امتحانی را پس از انقلاب تعطیل نکرده است.

میلی منفرد در توضیح برنامه خود “گزینش اعتدال و عقلانیت با بالا بردن مشارکت دانشگاهیان” را از اهداف اساسی خود نامید و گفت از “فضای علم‌پرور” در دانشگاه دفاع می‌کند.

وی گفت: “دانشگاه محل اعمال سلیقه و محدودیت سیاسی نیست. دانشگاه جامعه دانشمندان است و نمی‌توان آن را به زور سیاسی یا غیرسیاسی کرد.”

در بررسی صلاحیت علی جنتی، وزیر پیشنهادی ارشاد، مخالفان به اهمیت وزارت ارشاد در برابر آن‌چه که “تهاجم فرهنگی دشمنان” می‌نامند تأکید کرده و گفتند در برنامه وی به تهاجم فرهنگی اهمیت داده نشده است.

مخالفان جنتی همچنین بر این موضوع که در برنامه وی “قاطعیت” دیده نمی‌شود و آن‌ها نگران بازگشت مخالفان نظام به عرصه فرهنگ هستند، انگشت گذاشتند.

حسن روحانی در چهارمین جلسه بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی

وزیر پیشنهادی وزارت ارشاد در سخنان خود تنها راه مقابله با “تهاجم فرهنگی” را “بازگشت به اسلام ناب محمدی” عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مدافعان “مکتب ایرانی” که مسئولان جمهوری اسلامی از آن به‌عنوان “جریان انحرافی” یاد می‌کنند تاخت و گفت: “باستان‌پرستی و باستان‌زدایی هر دو با مشی اعتدال ناسازگار است، آن‌هایی که پرچم ایران را برابر پرچم اسلام برافراشتند و آن‌هایی که در ستیز با فرهنگ اسلامی هستند هر دو به بیراهه می‌روند.”

جنتی گفت در شرایط کنونی “جمع کثیری از نخبگان و اهالی فرهنگ از دولت فاصله گرفته‌اند” و تلاش خواهد کرد بدون عدول از ارزش‌های اسلامی، آرامش را به عرصه فرهنگ و هنر برگرداند.

وی نخستین اصل برنامه‌های خود را “ترویج برنامه‌های دینی و سبک زندگی بر اساس الگوی ایرانی اسلامی” دانست و گفت از دیدگاه‌های روحانیان به عنوان پشتوانه فرهنگی استفاده خواهد کرد.

مخالفان علی جنتی، وزیر پیشنهادی ارشاد بر عدم قاطعیت برنامه وی در برابر “تهاجم فرهنگی” تأکید کردند و گفتند نگران بازگشت مخالفان نظام به عرصه فرهنگ هستند

در بررسی صلاحیت محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشنهادی صنعت، نمایندگان مخالف به کهولت سن وی اشاره کردند که او در پاسخ گفت: “ما قرار نیست در وزارت صنعت کارگری انجام دهیم.”

نعمت‌زاده وظیفه نخست وزارت صنعت را “چاره‌اندیشی برای برطرف کردن مشکلات موجود صنعت و معدن کشور” دانست و گفت دومین وظیفه “تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی کشور” است.

وی وعده داد که تا آخر سال هیچ افزایش قیمتی از محصولات نهایی و واسطه‌ای رخ نخواهد داد.

در بررسی صلاحیت عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر پیشنهادی کشور، هیچ مخالفی صحبت نکرد.

وزیر پیشنهادی کشور در بخشی از سخنان خود به موضوع اقلیت‌های قومی یا ملی اشاره کرد و گفت دشمنان جمهوری اسلامی همواره به عنوان “طمع” به این مسائل نگاه می‌کنند.

وی در این‌رابطه تنها بر “انسجام و اتحاد وفاقی” تأکید کرد.

رحمانی فضلی ضمن بیان این‌که رویکرد وی “توسعه محور” است، در بحث توسعه سیاسی گفت: “وزارت کشور باید در جایگاه مدیریت و توسعه سیاسی باشد و نه در جایگاه سیاسی‌کاری و کار سیاسی.”

وی “نهادینه کردن رفتارهای سیاسی احزاب، گروه‌ها و اشخاص مبتنی بر قانون” را یکی از اهداف خود خواند.

وزیر پیشنهادی کشور شرایط کنونی برای تقسیمات کشوری را جوابگو ندانست و گفت: “ما باید طرح جامعه تقسیمات کشوری را با سرعت آماده کنیم.”

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی حسن روحانی، رئیس‌جمهور جدید ایران امروز به پایان می‌رسد.

Share