Share
الهام امین‌زاده

الهام امین‌زاده

الهام امین‌زاده، سیاستمدار و حقوق‌دان اصول‌گرا، در حالی به عنوان تنها زن کابینه جدید به سمت معاون حقوقی رئیس جمهوری منصوب شده که در ماه‌های گذشته، توجه به توازن جنسیتی در مدیریت کلان کشور، یکی از اصلی‌ترین مطالبات فعالان مدنی و سیاسی زن در ایران بوده است.

خواسته مشخص زنان، حضور چند وزیر زن در هیات دولت بود، اما پس از چینش تماما مردانه کابینه، حسن روحانی در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود به عنوان رئیس جمهوری، وعده اختصاص پست‌های معاونت را به زنان داد. وعده‌ای که فعلا فقط در انتخاب الهام امین‌زاده نمود داشته و انتقادات بسیاری را برانگیخته است.

یکی از مهم‌ترین انتقادهای طرح شده، نداشتن عملکرد و پیشینه شفاف معاون حقوقی رئیس جمهور در رابطه با حقوق بشر است.

مروری بر عملکرد  الهام امین‌زاده در چندین سال گذشته چرخش و تغییر رویکرد او از یک اصول‌گرای معتدل خواهان تغییرات قدم به قدم را به یک اصول‌گرای تندرو نشان می‌دهد.

انتقادها به انتخاب الهام امین‌‌زاده، در حالی است که این بار حتی نمی‌توان همچون دولت احمدی‌نژاد این اقدام را یک حرکت جسورانه یا ساختارشکنانه دانست و به آن دلخوش بود.

عملکرد حسن روحانی در این زمینه به گونه‌ای بود که حتی رسانه‌های محافظه‌کار هم انتصاب امین‌زاده را تنها یک واکنش به فشارهای موجود و رفع تکلیفی برای وعده‌های داده شده، می‌دانند.

برای ارزیابی انتصاب الهام امین‌زاده با توجه به دیدگاه‌ها و عملکرد او، گفت‌وگویی داشتیم با رویا کاشفی، سرپرست کمیته حقوق بشر انجمن پژوهشگران ایران.

[podcast]http://www.zamahang.com/podcast/2010/20130815_MaryamHosseinKhah_Women_RoyaKashefi_LidaHosseiniNejad.mp3[/podcast]

Share